Το φετινό Europa League με τη γλώσσα των αριθμών

Η πρώτη διοργάνωση Europa League πέρασε στην ιστορία με την Ατλέτικο Μαδρίτης να είναι η πρώτη ομάδα που κατακτά τη... νέα μορφή του Κυπέλλου UEFA, επικρατώντας με 2-1 της Φούλαμ στην παράταση του μεγάλου τελικού του Αμβούργου. Δείτε τους αριθμούς που... σημάδευσαν τη νέα σελίδα της δεύτερης τη τάξει κορυφαίας διασυλλογικής

διοργάνωσης.

0: Τα σουτ στο τέρμα για τη φιναλίστ του φετινού τελικού, Φούλαμ, στον πρώτο ημιτελικό με το Αμβούργο στην HSH Nordbank Arena.

2,66: Μέσος όρος γκολ ανά παιχνίδι στο φετινό Europa League. Συνολικά σημειώθηκαν 547 γκολ σε 205 ματς.

3: Τα χατ τρικ που σημειώθηκαν. Σκόρερ οι Νταβίντ Βίγια (Βέρντερ Βρέμης - Βαλένθια 4-4), Κλαούντιο Πιζάρο (Βέρντερ Βρέμης - Τβέντε 4-1) και Λιέντσον (Σπόρτινγκ Λισσαβόνας - Χέρενφεν 3-2).

4: Τα λεπτά που χρειάστηκε ο Αλμπέρτο Θαπατέρ της Τζένοα για να πετύχει το πρώτο γκολ στην ιστορία της φάσης των ομίλων του Europa League.