Το έγκλημα και η λύτρωση, 91-85 o ΠΑΟΚ τον ΑΓΟΡ

Απίστευτο παιχνίδι έγινε στο PAOK SPORTS ARENA όπου ο ΠΑΟΚ επικράτησε στη παράταση του Ρεθύμνου με 91-85 (76-76 κ.α.). Ο Ντόνι ΜακΓκραθ με 18 πόντους σε επτά λεπτά ήταν ο άνθρωπος που «λύτρωσε» τον ΠΑΟΚ, ενώ το Ρέθυμνο μπορεί να «καταδικαστεί» για μπασκετική αφέλεια.
Οι Κρητικοί είχαν παιχνίδι στα χέρια τους στη κανονική διάρκεια, αλλά η απόφασή τους να μην κάνουν φάουλ - στα 12 δευτερόλεπτα για το τέλος - κι ενώ ήταν μπροστά στο σκορ με 73-76, ενώ το ίδιο σκηνικό έγινε ακριβώς και στη παράταση με δράση και πάλι τον ΜακΓκραθ.Ακολουθώντας τους. αγωνιστικούς κανόνες του Ρεθύμνου, ο ΠΑΟΚ έκλεισε το πρώτο ημίχρονο προηγούμενος με 38-33, παρότι είχε πέντε λιγότερες επιθετικές προσπάθειες από τους Κρητικούς. Αυτό που αναδείχθηκε ήταν το στοιχείο της διαφορετικότητας, αφού συγκρούστηκαν δύο εκ διαμέτρου διαφορετικές μπασκετικές φιλοσοφίες. Για τουλάχιστον 18 λεπτά, το Ρέθυμνο έκανε πάρα πολύ καλά τη δουλειά του, αφού το πλάνο του Στέργιου Κουφού έβγαινε. κατά γράμμα. Επιθετικά, σημάδεψε τον Λάζαρο Παπαδόπουλο.Αρχικά με τον Πέτγουεϊ που έβγαινε έξω από τα 6.75 και εκτελούσε (5-11, 5'), ακολούθησε ο Αγγελόπουλος και μετά πήρε σειρά ο Τσόχλας, αφού στο ένας εναντίον ενός απέναντι σε κοντό, ο Παπαδόπουλος είχε πρόβλημα. Με το σκορ στο 22-27 (14'), ο Σούλης Μαρκόπουλος γύρισε την άμυνά του σε ζώνη κι εκεί είδε την ομάδα του να κλείνει τους διαδρόμους, αφού στα υπόλοιπα έξι λεπτά, δέχθηκε μόλις έξι πόντους. Εκεί το Ρέθυμνο είδε την άλλη όψη του νομίσματος και μετά την αρχική ευστοχία, έσπασε τα καλάθια ολοκληρώνοντας το πρώτο μέρος με 6/19 τρίποντα και 7/11 δίποντα. Ο ΠΑΟΚ έλυσε το αμυντικό πρόβλημά του στα τελευταία έξι λεπτά του πρώτου μέρους. Επιθετικά, δεν του βγήκε το «γνωστό» παιχνίδι του, αφού το Ρέθυμνο - έχοντας τους ταχείς παίκτες - κάλυπτε τις πάσες του Παπαδόπουλου στην αδύναμη πλευρά.Ως εκ τούτου, ο «Λάζος» ήταν ο κύριος εκφραστής των επιθέσεων του ΠΑΟΚ στο πρώτο ημίχρονο. Ανασταλτικός παράγοντας ήταν τα αβίαστα λάθη (σ. σ. έκανε 6 στο πρώτο δεκάλεπτο) κι όταν απέβαλλε αυτή τη κακή συνήθεια, εισπράττοντας πόντους και από τους Κώστα Χαραλαμπίδη, Δημήτρη Χαριτόπουλο, ο ΠΑΟΚ έκανε ένα επιμέρους σκορ 16-6  από το 14' έως και το 20'. Το ότι ο ΠΑΟΚ είχε υπέρ διπλάσιο αριθμό ριμπάουντ στο πρώτο μέρος (20-9) ήταν αποτέλεσμα του αγωνιστικού πλάνου του Ρεθύμνου, εξάλλου οι γηπεδούχοι οδήγησαν το παιχνίδι στο καλάθι, σε αντίθεση με το Ρέθυμνο που το απέφευγε.Το Ρέθυμνο ξεκίνησε με εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας έξω από τα 6,75 στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο Στέργιος Κουφός ανέλαβε το ρίσκο χρησιμοποιώντας τον (φορτωμένο με τρία φάουλ) Πέτγουεϊ και είδε την ομάδα του να ισορροπεί το παιχνίδι (43-43, 25'), αλλά είχε και το ανάλογο τίμημα, καθώς ο Αμερικανός υπέπεσε σε τέταρτο φάουλ. Στη συνέχεια, ανέλαβε δράση ο νεοαποκτηθείς Χορν για τους Κρητικούς, ενώ ο ΠΑΟΚ βρήκε τους ηγέτες που έψαχνε στα πρόσωπα των Χάτσερ, Μαργαρίτη και είχε το προβάδισμα με το τέλος της 3ης περιόδου (56-51). Όταν έμπαιναν τα τρίποντα, το Ρέθυμνο ήταν σε απόσταση αναπνοής, όταν δεν έμπαιναν. έμ