Την πρώτη της νίκη επί της Βραζιλίας ύστερα από πέντε χρόνια πανηγύρισε η Αργεντινή, 1-0 σε φιλικό

Με τον Λιονέλ Μέσι να πετυχαίνει το μοναδικό γκολ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, η Αργεντινή επικράτησε με 1-0 της Βραζιλίας σε φιλικό αγώνα που διεξήχθη στην Ντόχα του Κατάρ και πανηγύρισε την πρώτη της νίκη επί της Σελεσάο ύστερα από το 2005. Πολλές φάσεις και δύο δοκάρια είναι ο απολογισμός του πρώτου ημιχρόνου, από το οποίο απουσίασε μόνο το γκολ. Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν δυνατά στην αναμέτρηση δημιουργώντας αρκετές ευκαιρίες για γκολ
πρώτη μεγάλη χαμένη ευκαιρία του αγώνα ήταν για τη Βραζιλία, με τον Ντάνι Αλβες να επιχειρεί ένα δυνατό σουτ εντός περιοχής στο 18`, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι. Ανάλογη κατάληξη είχε και το σουτ που δοκίμασε ο Μέσι στο 38ο λεπτό, με το 0-0 να παραμένει μέχρι ο διαιτητής να σφυρίξει για τελευταία φορά στο πρώτο μέρος.Ανάλογο το σκηνικό στην επανάληψη, με τις φάσεις να διαδέχονται η μία την άλλη, αλλά καμία από τις δύο πλευρές να μην μπορεί να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.Οι αργεντινοί διαμαρτύρονται για πέναλτι στη φάση του 57