Καταιγιστική η Φινλανδία, 8-0 το Σαν Μαρίνο

Τους πρώτους της βαθμούς στη φάση των ομίλων των προκριματικών του Euro 2012 και μάλιστα με επιβλητικό τρόπο κατέκτησε η Φινλανδία που συνέτριψε με 8-0 το Σαν Μαρίνο στο Ελσίνκι για τον 5ο όμιλο. Οι γηπεδούχοι δυσκολεύτηκαν στο πρώτο ημίχρονο να κάμψουν την αντίσταση της σαφώς χαμηλότερης δυναμικότητας αντιπάλου τους, αλλά ο Βάιρινεν κατάφερε να κάνει το 1-0 στο 39`.Το Σαν Μαρίνο κατέρρευσε στην επανάληψη και οι γηπεδούχοι έκαναν... πάρτι. Ο Χαμαλάινεν διπλασίασε τα τέρματα των φινλανδών στο 49` και στη συνέχεια τη... σκυτάλη ανέλαβε ο Φορσέλ με δύο τέρματα (51` και 60`).Ο Χαμαλάινεν... χτύπησε ξανά στο 67`, ο Λιτμάνεν ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 6-0 στο 71` από το σημείο του πέναλτι, ο Ποροκάρα πέτυχε το 7ο γκολ και ο Φορσέλ έβαλε το... κερασάκι στην πολυόροφη τούρτα ολοκληρώνοντας το χατ τρικ του στο 78`.