Την ΚοπανιΣΕ και παίρνει τον τίτλο!

Το πρώτο ημίχρονο ανήκε στην Σίτι, η οποία είχε την υπεροχή, ωστόσο δεν μπορούσε να απειλήσει ιδιαίτερα την Γιουνάιτεντ, που κρατούσε με ευκολία το 0-0, ένα αποτέλεσμα, που φυσικά την ευνοούσε.Οι Πολίτες είχαν κάποια σουτ προς την εστία του Ντε Χέα, από τον Αγουέρο, πλην, όμως ο γκολκίπερ των Κόκκινων Διαβόλων δεν ανησύχησε ιδιαίτερα.Κι ενώ όλα έδειχναν πως πηγαίναμε για... λευκό πρώτο ημίχρονο, ήρθε ο Κομπανί, να πηδήξει πιο ψηλά από τον Σμόλινγκ και με κεφαλιά, ύστερα από κόρνερ του Σίλβα, να ανοίξει το σκορ για την Σίτι στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, σκορπίζοντας θύελλα ενθουσιασμού στις
τάξεις των οπαδών της γηπεδούχου ομάδος.Στο δεύτερο μέρος, μη φανταστείτε, ότι είδαμε καλύτερο ματς, το οποίο ήταν κάκιστο, απλά η Γιουνάιτεντ κέρδισε μέτρα στο γήπεδο, ή μάλλον θα έλεγε κανείς, ότι η Σίτι της παραχώρησε τερέν, ωστόσο η ομάδα του Φέργκιουσον δεν απείλησε σε καμία περίπτωση την εστία του Χαρτ.Αντιθέτως, η ομάδα του Μαντσίνι είχε 2-3 καλά σουτ με τους Γιάγια Τουρέ και Κλισί για να διπλασιάσει τα τέρματά της, αλλά ακόμα κι έτσι, το 1-0 της έφτανε για να πανηγυρίσει τη νίκη και να βρεθεί στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, ισοβαθμώντας μεν με τη Γιουνάιντετ, αλλά έχοντας το γκολ-αβερέιτζ (+8 γκολ) υπέρ της...