Την ήττα με 76-81 γνώρισε στην παράταση ο ’ρης από την Τσεντέβιτα

Δεν κατάφερε να πετύχει το 3Χ3 ο Αρης για τον 4ο όμιλο του Eurocup, καθώς οι κίτρινοι του Βορρά γνώρισαν την ήττα για την 3η αγωνιστική από τη Τσεντέβιτα με 76-81. Το παιχνίδι φάνηκε από την αρχή πως θα είναι αμφίροπο με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκόρ μέχρι το ημίχρονο (35-36). Η Κροατική άμυνα κατάφερε να ξεφύγει με 7 πόντους με την λήξη της 3ης περιόδου, αλλά ο ’ρης δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Οι
παίκτες του Σαρόν Ντρούκερ εμφανίστηκαν απόλυτα συγκεντρωμένοι σε άμυνα και επίθεση στο πιο κρίσιμο δεκάλεπτο και ο Δημήτρης Χατζηβρέττας ευστόχησε σε τρίποντο στην τελευταία επίθεση, για να στείλει το ματς στην παράτασηΕκεί ωστόσο, η Τσεντέβιτα έδειξε χαρακτήρα και νοοτροπία νικητή και παρά το εις βάρος της 70-73 δια χειρός Σλούκα, πραγμάτοποίησε σερί 11-3, γιανα διαμορφώσει το τελικό 81-76 και να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα.Για την ομάδα της Θεσσαλονίκης εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Ντέγιαν Μποροβνιακ που σκόραρε 15 πόντους και μάζεψε 9 ριμπάουντ. ’ξιοι συμ