Τη δεύτερη εκτός έδρας νίκη της στο πρωτάθλημα πανηγύρισε η ΑΕΚ, που επικράτησε με 3-1 του Πανσερραϊκού στις Σέρρες

19:22 9/1/2011 - Πηγή: Sport.gr
Τη δεύτερη εκτός έδρας νίκη της στο πρωτάθλημα πανηγύρισε η ΑΕΚ, που επικράτησε με 3-1 του Πανσερραϊκού στις Σέρρες, δείχνοντας σημάδια ζωής, μετά τις κακές εμφανίσεις με Ηρακλή και Κέρκυρα. Εξαιρετικοί για την Ενωση
οι Γκερέιρο, Γεωργέας, Καράμπελας και Λυμπερόπουλος, με τον τελευταίο να σκοράρει και δύο τέρματα. Ο Μπλάνκο άνοιξε το σκορ με καταπληκτική κεφαλιά, επιστρέφοντας στα γκολ για την ομάδα. Ο Γεωργιάδης με εξίσου καταπληκτική προσπάθεια, μείωσε προσωρινά σε 1-2 για τις Σέρρες. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν, για πρώτη φορά ύστερα από μεγάλο διάστημα, στο γήπεδο πολύ δυνατά με σκοπό να κυριαρχήσουν και τα κατάφεραν πριν συμπληρωθούν καν τα πρώτα 10 λεπτά. Σε αυτό βοήθησε βέβαια και το γρήγορο γκολ του Μπλάνκο στο ένατο μόλις λεπτό, με καταπληκτική κεφαλιά, μετά το εξαιρετικό χτύπημα φάουλ από τον Γκερέιρο. Ο τελευταίος αγωνίστηκε στον άξονα δίπλα στον Μάκο και ήταν πραγματικά απολαυστικός.