Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επικράτησε με 1-0 της Λίβερπουλ και προκρίθηκε στον 4ο γύρο του FA Cup

17:46 9/1/2011 - Πηγή: Sport.gr
Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ήταν η νικήτρια στο ντέρμπι του 3ου γύρου του FA Cup. Οι κόκκινοι διάβολοι του Σερ Αλεξ Φέργκιουσον επικράτησαν με 1-0 της Λίβερπουλ και προκρίθηκαν στην επόμενη φάση του Κυπέλλου, ενώ χάλασαν το ντεμπούτο του Κένι Νταλγκλίς στον πάγκο των Reds, που αγωνίζονταν από το 32` με παίκτη λιγότερο λόγω της αποβολής του Τζέραρντ. Να σημειωθεί ότι το γκολ που έκρινε τον αγώνα σημειώθηκε
μόλις στο 2ο λεπτό, με τον Ράιαν Γκιγκς να ευστοχεί από το σημείο του πέναλτι. Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για την Γιουνάιτεντ, καθώς ύστερα από μόλις 29 δευτερόλεπτα ο Μπερμπάτοφ έπεσε σε μαρκάρισμα του Αγκερ και κέρδισε το πέναλτι. Ο Γκιγκς πήρε θέση απέναντι στον Ρέινα και τον νίκησε, παρόλο που ο ισπανός γκολκίπερ έπεσε από την σωστή πλευρά, γράφοντας το 1-0.Παρά το γρήγορο γκολ, οι Reds έφεραν το παιχνίδι σε ισορροπία και προσπάθησαν για το γκολ της ισοφάρισης, αλλά ο Κούστσακ διατήρησε ανέπαφη την εστία του, όπως στο 28ο λεπτό, όταν είπε όχι στον Τζέραρντ.Το έργο της Λίβερπουλ γ