Θα κριθεί στην Τρίπολη η πρόκριση, 0-0 στη Λάρισα

Παρότι αγωνίστηκε με δέκα παίκτες στο β' ημίχρονο, ο Αστέρας Τρίπολης απέσπασε 0-0 στο AEL FC Arena κόντρα στην ΑΕΛ και η πρόκριση στους "16" του Κυπέλλου θα κριθεί στην ΤρίποληςΔίχως νικητή και γκολ ολοκληρώθηκε το πρώτο ματς μεταξύ Αστέρα Τρίπολης και Λάρισας στην πόλη της Θεσσαλίας και οι αρκάδες απέκτησαν μικρό προβάδισμα πρόκρισης ενόψει της ρεβάνς.Οι βυσσινί είχαν
ευκαιρίες για να προηγηθούν και στην επανάληψη αγωνίστηκαν με αριθμητικό πλεονέκτημα λόγω αποβολής του Καρντάσιο, ωστόσο δεν κατάφεραν να παραβιάσουν την εστία του Μπαντή και το ματς ολοκληρώθηκε 0-0ΑΕΛ απείλησε στο πρώτο δεκάλεπτο με σουτ του Τσιμπάμπα που κατέληξε άουτ. Ο Αστέρας απάντησε στο 13' όταν η κεφαλιά του Μπαρτολίνι βρήκε το οριζόντιο δοκάρι.Οι αριθμητικές ισορροπίες άλλαξαν όταν ο Καρντάσιο του Αστέρα, λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου, δέχτηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε.Η ΑΕΛ προσπάθησε να το εκμεταλλευτεί στην επανάληψη αλλά η καλά στημένη άμυνα του Αστέρα έδιωχνε κάθε κίνδυνο από την εστία του Μπαντή.Αντίθετα, στο 71' ο Καλαντζής απείλησε την ΑΕΛ με γυριστό σουτ που έφυγε ψηλά πάνω από την εστία του Σερεμέτ. Οι "βυσσινοί" απάντησαν στο 73' με σουτ του Ζεκίνια που απέκρουσε ο Μπαντής.Η σημαντικότερη ευκαιρία για τον Αστέρα χάθηκε στο 78'. Ο Καλαντζής βρέθηκε ξεχασμένος έξω από την περιοχή της ΑΕΛ, αυτός πάσαρε στον επερχόμενο Ράγιος, το σουτ του Ισπανού απέκρουσε αρχικά ο Σερεμέτ, στην επαναφορά της μπάλας ο Ναβάρο από την μικρή περιοχή και διαγώνια δεν κατάφερε να ανοίξει το σκορ καθώς έδιωξε στην γραμμή ο Ραπτάκης.Η ΑΕΛ απάντησε στο 79' με κεφαλιά του Τσιμπάμπα που έφυγε άουτ. Ο αγώνας έκλεισε με την ευκαιρία του Ζουρούδη, το σουτ του οποίου από την μικρή περιοχή δεν ήταν ιδιαίτερα δυνατό και ο Μπαντής μπλόκαρε την μπάλα.Πλέον, οι δύο ομάδες θα διεκδικήσουν την πρόκριση στον επαναληπτικό στην έδρα του Αστέρα στις (22/12).ΑΕΛ(Μιχάλης Ζιώγας): Σέρεμετ, Σκούπρας, Ραπτάκης, Γιώτας, Δημόπουλος(65' Καρανίκας), Νεμπεγλέρας, Πόνσε, Ζουρούδης, Δεινόπαπας(77' Χασομέρης), Τσιμπάμπα, Φρανκού(62΄Ζεκίνια)Αστέρας Τρίπολης(Σάκης Τσιώλης): Μπαντής, Γιαλούσης, Μπαρτολίνι,  Καστέλς, Φορμίκα, Αλβάρεζ, Καρντάσιο, Φραγκουλάκης(64' Ναβάρο), Αλβάρο(46' Ράγιος), Ντε Μπλάσις(82' Έγκον), Καλαντζής