Τεσσάρα στην Πρέβεζα με σούπερ Γιάκο ο ΠΑΣ!

20:00 2/5/2013 - Πηγή: Sport.gr
Σε καλή κατάσταση ενόψει πλέι οφ έδειξε πως βρίσκεται ο ΠΑΣ Γιάννινα, ο οποίος επικράτησε με το ευρύ 4-1 τους ΠΑΣ Πρέβεζα εκτός έδρας με τον Ευριπίδη Γιάκο να πετυχαίνει χατ-τρικ για την ομάδα του Γιάννη Χριστόπουλου.Το φιλικό της Μεγάλης Πέμπτης ανάμεσα στις δυο ομάδες ήταν αμφίρροπο στα πρώτα 70' λεπτά και όσο παρέμενε το 1-1 σε σκορ, αλλά και δοκάρια, αλλά στα τελευταία 20 λεπτά ο Γιάκος με χατ-τρικ έδωσε έκταση στη νίκη του ΠΑΣ Γιάννινα.Ο Γιάννης Χριστόπουλος πήρε μαζί του αρκετούς παίκτες από τη δεύτερη ενδεκάδα,
αλλά και κάποια παιδιά από την Κ-20 και την Κ-17, ώστε να έχει και μια προσωπική άποψη για τους αναπληρωματικούς.Στο 25' απευθείας εκτέλεση φάουλ του Δημουλιά η μπάλα βρήκε την πάνω πλευρά του οριζόντιου δοκαριού του ΠΑΣ Γιάννινα. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Νικλητσιώτη στο 35ο λεπτό. Ο ΠΑΣ Γιάννινα είχε δοκάρι στο 40' από εκτέλεση φάουλ του Ρουμπουλάκου και κεφαλιά του Γεωργίου.Ο ΠΑΣ Πρέβεζα ισοφάρισε στο 50', όταν ο Σίδερης είδε εκτός εστίας τον Μπαμπανιώτη, έκανε το ψηλοκρεμαστό σουτ πετυχαίνοντας το 1-1.Στο 70' ο Νικλητσιώτης έκανε τη διείσδυση από αριστερά, έβγαλε την παράλληλη μπαλιά στην καρδιά της άμυνας της Πρέβεζας και ο Γιάκος με κοντινό πλασέ έδωσε εκ νέου προβάδισμα στους «κυανόλευκους» κάνοντας το 1-2.Στο 80' από ασίστ του Γεωργίου ο Γιάκος με πλασέ μεγάλωσε το προβάδισμα του ΠΑΣ κάνοντας το 1-3. Τέλος, στο 85' από σέντρα του Νικλητσιώτη, ο Γιάκος με σουτ εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια της άμυνας της Πρέβεζας και πέτυχε το 1-4 και παράλληλα το τρίτο προσωπικό του τέρμα στον αγώνα.ΠΑΣ Πρέβεζα (Γκαρτζονίκας): Λιάσκος, Μάρκος, Χαϊδάκης, Βάλβης, Σκαμνέλος Δ., Σκαμνέλος Χ., Δημουλιάς, Καρακώστας, Σίδερης, Μπόμπορης, Νίκου.Έπαιξαν και οι: Παπουτσής, Πετρόπουλος, Κοψάρης, Κούστας, Παναγιωτίδης, Ντούσκος, Γεωργουσόπουλος, Λάσκαρης.ΠΑΣ Γιάννινα (Χριστόπουλος): Μπαμπανιώτης, Πάντος, Ρουμπουλάκου, Οικονόμου, Μπέριος, Κεϊτά, Γεωργίου, Νικλητσιώτης, Βίλα, Χαρίσης, Γιάκος.Έπαιξαν και οι: Βένος, Μπιστιόλης, Παππάς, Μπακόλας, Ζωγράφος, Μάγκος.