Τα παλικάρια ήταν από το Περιστέρι

Παρότι βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο, ο Ατρόμητος διεύρυνε το αήττητο σερί του σε εφτά αγώνες. Η ομάδα του Γιώργου Δώνη ήταν κάκιστη στο α' μέρος και ο Λεβαδειακός προηγήθηκε με 2-0 χάρη σε τέρματα των Ναπολεόνι και Ζησόπουλου. Οι περιστεριώτες μείωσαν στην μοναδική τους ευκαιρία στο πρώτο μέρος με τον Οικονόμου και στην επανάληψη, που σοβαρεύτηκαν έφτασαν στην ισοφάριση με τον συνήθη ύποπτο, Κώστα Μήτρογλου, που σκοράρει για πέμπτο διαδοχικό ματς. Στους 44 βαθμούς και την τρίτη θέση παραμένει ο Ατρόμητος, σε δύσκολη θέση οι βοιωτοί, που έφτασαν τους 27, αλλά τους προσπέρασε ο ΠΑΣ Γιάννινα.Με
το μυαλό στο παιχνίδι του Κυπέλλου με τον Αστέρα φαίνεται πως αγωνίστηκε ο Ατρόμητος στη Λιβαδειά με τον Γιώργο Δώνη να κάνει αρκετές αλλαγές. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι περιστεριώτες να μην έχουν την γνωστή συνοχή τους, γεγονός, που δεν άφησε ανεκμετάλλευτο η ομάδα του Παράσχου. Οι γηπεδούχοι ήλεγχαν τον αγώνα από το πρώτο λεπτό και ευτύχησαν τις δύο από τις τέσσερις καλές στιγές τους να τις μετατρέψουν σε γκολ.Το σκορ για τον Λεβαδειακό άνοιξε στο 15' ο Ναπολεόνι, που ήταν σε πολύ καλή μέρα. Ο Ατρόμητος δεν... ξύπνησε και ο Ζησόπουλος στο 29' διπλασίασε τα τέρματα του Λεβαδειακού, που στο 36' άγγιξε και τρίτο γκολ με τον Ιτάνζ να κρατάει όρθια την ομάδα σε τετ α τετ του Ναπολεόνι. Οι φιλοξενούμενοι, που πραγματοποίησαν ένα από τα χειρότερά τους ημίχρονα, ξαναμπήκαν στην διεκδίκηση του αγώνα στο 45' όταν σε μία από τις λιγοστές καλές τους συνεργασίες μείωσαν με τον Οικονόμου, που βρήκε δίχτυα στην πρώτη τελική προσπάθεια της ομάδας του.Ο Δώνης προσπάθησε να αλλάξει την εικόνα της ομάδας του με την είσοδο των Μήτρογλου (46'), Δημούτσου (56') και Μπρίτο (66'), ωστόσο οι βοιωτοί εξακολουθούσαν να έχουν τα ηνία και να είναι αυτοί, που πλησίαζαν πιο εύκολα την αντίπαλη περιοχή και είχαν δύο καλές στιγμές με Ναπολεόνι και Σουμπίνιο. Από τη στιγμή όμως, που δεν πέτυχαν το γκολ από τα μέσα του β' μέρους άρχισαν να σκέφτονται περισσότερα τα νώτα τους για να κρατήσουν το αποτέλεσμα.Με τον Τάτο να ανεβάζει στροφές, η πιο ορθολογική 11άδα του Ατρόμητου βρήκε τα πατήματά της στο τελευταίο 20λεπτο και πίεσε για την ισοφάριση. Ο Μήτρογλου στο 77' είχε μεγάλη ευκαιρία με εντυπωσιακό γυριστό, ενώ στο 81' ο Στρατηλάτης πραγματοποίησε σπουδαία επέμβαση σε σουτ του Τάτου, που κόντραρε και άλλαξε πορεία. Ο Ιτάνζ στο 84' σταμάτησε εντυπωσιακά τον Μελισσά και δύο λεπτά αργότερα ο Μήτρογλου ισοφάρισε και ενώ στο 85' είχε αστοχήσει σε ανεπανάληπτο τετ α τετ. Με σοβαρό β' μέρος, ο Ατρόμητος ανέτρεψε το αποτέλεσμα και πήρε το βαθμό, ενώ οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία για τους πολύτιμους τρεις βαθμούς.