Στους 8 του DFB Pokal προκρίθηκαν Σάλκε και Χόφενχαϊμ επικρατώντας των Γκλάντμπαχ και Αουγκσμπουργκ αντίστοιχα

Στους 8 του Κυπέλλου Γερμανίας προκρίθηκε η Σάλκε, που, αν και δύσκολα, επικράτησε με 1-0 της Αουγκσμπουργκ με γκολ του Φαρφάν στο 84ο λεπτό. Στα προημιτελικά του DFB Pokal και η Χόφενχαϊμ, μετά το 2-0 επί της Γκλάντμπαχ. Αν και τα βρήκε σκούρα απέναντι στην Αουγκσμπουργκ,
ομάδα της β` κατηγορίας, η Σάλκε κέρδισε με 1-0 και πήρε το εισιτήριο για τους 8 του Κυπέλλου. Για λίγα μόνο λεπτά αγωνίστηκε ο Κυριάκος Παπαδόπουλος, που αντικατέστησε τον Εντού στο 89`.Χωρίς ιδιαίτερες συγκινήσεις κύλησε το μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, με την Σάλκε να έχει την κατοχή αλλά να μην μπορεί να δημιουργήσει αξιόλογες ευκαιρίες για γκολ, με μοναδικές εξαιρέσεις κάποιες... εμπνεύσεις του Ραούλ.Την λύση για την ομάδα του Φελίξ Μάγκατ έδωσε στο 84` ο Φαρφάν, που ολοκλήρωσε ιδανικά την ωραία ενέργεια και πάσα του Ραούλ και έγραψε το 1-0, χαρίζοντας την νίκη-πρόκριση στην ομάδα του.Ευκολότερο το έργο της Χόφενχαϊμ, που κλείδωσε από νωρίς την νίκη απέναντι στην Γκλάντμπαχ και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Κ