Στους 8 του CEV Cup ο Παμβοχαϊκός

Το 2Χ2 έκανε ο Παμβοχαϊκός με αντίπαλο την Ανόρθωση, αφού επικράτησε και στο Βραχάτι με 3-0 σετ και εξασφάλισε την πρόκρισή του στους 8 του CEV Cup.Με όπλα το σέρβις και το μπλοκ, ο Παμβαχαϊκός διπλασίασε τις νίκες του επί της Ανόρθωσης και πήρε την πρόκριση στα προημιτελικά του CEV Cup, επικρατώντας με 3-0.Παρά την διαφορά δυναμικότητας, η ομάδα του Νίκου Ζαλμά, βρήκε αντίσταση σε κάποια σημεία του αγώνα, όπως στο πρώτο
σετ, όταν η Ανόρθωση βρέθηκε μπροστά με 16-12 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ.Σε εκίνο το σημείο, με το σέρβις του Μπεκιάρη, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κάνουν ένα σερί 4-0 για να ισοφαρίσουν σε 16-16 και στην συνέχεια 17-17. Κάπου εκεί πήρε σειρά το μπλοκ με τον Κατσανεβάκη να πρωταγωνιστεί. Ετσι το σκορ έγινε 21-18, μια διαφορά που κρατήθηκε μέχρι τέλους.Το δεύτερο σετ ήταν μια εύκολη υπόθεση για τον Παμβοχαϊκό, ο οποίος το κατέκτησε εύκολα με 25-16. Στο τρίτο σετ, όλα έδειχναν ότι οι γηπεδούχοι θα έφταναν εύκολα στο 3-0.Ομως ένα... μπλακ άουτ από την ομάδα του Ζαλμά, έφερε ένα σερί 6-0 για την Ανόρθωση και το 15-8 έγινε 15-14. Ο Καλντέιρα… ξεκόλλησε την επίθεση για το 16-14 και το 17-15, για να έρθει η επικράτηση με ένα σερί από το 18-16 και μετά για να... καθαρίσει η πρόκριση.Πλέον ο Παμβοχαϊκός θα έχει δύσκολο έργο στα προημιτελικά του θεσμού, αφού θα αντιμετωπίσει την ουκρανική Λοκομοτίβ Χάρκιβ, που απέκλεισε τις Κάννες.Τα σετ: 25-22, 25-16, 25-19.