Ματσάρα στο "Πετρόφσκι", 2-2 Ζενίτ και Μάλαγα

Δίχως νικητή, αλλά με πλούσιο θέαμα ολοκληρώθηκε το ματς στην Αγία Πετρούπολη, όπου Ζεντί και Μάλαγα αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2, αποτέλεσμα που χαρίζει και μαθηματικά την πρώτη θέση στην ισπανική ομάδαΩς πρώτη και αήττητη προκρίνεται από τον 4ο όμιλο στους "16" του Champions League η Μάλαγα μετά το 2-2 με τη Ζενίτ για την 5η αγωνιστική της διοργάνωσης.Η ισπανική ομάδα πέτυχε τον απόλυτο αιφνιδιασμό, καταφέρνοντας με την συμπλήρωση των πρώτων δέκα λεπτών να προηγείται
ήδη με δύο γκολ. Ο Μπουονανότε στο 8' άνοιξε το σκορ, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Φερνάντεζ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του εκμεταλλευόμενος λάθος του Μαλαφέεφ.Η Μάλαγα είχε τον έλεχγο και δημιούργησε κι άλλες ευκαιρίες μέχρι περίπου το 30', αλλά η Ζενίτ στη συνέχεια συνήλθε και άρχισε να πιέζει για το γκολ, που θα την έβαζε ξανά στην διεκδίκηση του θετικού αποτελέσματος.Με τον Καμπαγέρο όμως να κάνει μεγάλη εμφάνιση και σπουδαίες αποκρούσεις, η Μάλαγα πήγε στα αποδυτήρια με το προβάδισμα του 2-0. Η αντεπίθεση των ρώσων συνεχίστηκε στην επανάληψη και ο Ντάνι στο 49' μείωσε.Παρά την εξαιρετική εμφάνιση του Καμπαγέρο, η Ζενίτ κατάφερε να ισοφαρίσει στο 86' με τον Φαϊζούλιν, σώζοντας τουλάχιστον τον βαθμό. Πλέον οι ρώσοι έφτασαν τους 4 βαθμούς και ελπίζουν να μην κερδίσει η Μίλαν την Αντερλεχτ ώστε να διατηρήσουν ζωντανές τις ελπίδες πρόκρισης και να τις κυνηγήσουν στο τελευταίο ματς, όπου θα αντιμετωπίσουν τους ροσονέρι στην Ιταλία.