Στους 16 του Copa del Rey η Ρεάλ Μαδρίτης, 5-1 τη Μούρθια, και η Μπέτις, 2-1 τη Σαραγόσα

Το εισιτήριο για τους 16 του Copa del Rey τσέκαρε η Ρεάλ Μαδρίτης, που επικράτησε με 5-1 της Μούρθια στο Σαντιάγκο Μπερναμπέου. Στην επόμενη φάση προκρίθηκε και η Μπέτις, 2-1 τη Σαραγόσα, χάρη στα εκτός έδρας γκολ που πέτυχε. Αφεντικό στο Μπερναμπέου
Μπορεί στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα να τα βρήκε σκούρα, ωστόσο στον επαναληπτικό η Ρεάλ απέδειξε ότι είναι το αφεντικό στην έδρα της και επιβλήθηκε με
5-1 της Μούρθια εξασφαλίζοντας μία θέση στους 16 του Κυπέλλου. Να σημειωθεί ότι ο Ζοσέ Μουρίνιο παρακολούθησε από τις κερκίδες το μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, καθώς αποβλήθηκε στο 39` για διαμαρτυρία.Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τη βασίλισσα, καθώς μόλις στο 4ο λεπτό ο Γκρανέρο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας το 1-0. Ο Ιγκουαΐν διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων στο 44`, σε μία φάση που οι φιλοξενούμενοι διαμαρτύρονται για οφσάιντ του Ράμος που βρισκόταν ακριβώς μπροστά στον Ερνάντεζ.Στην επανάληψη, ο Κριστιάνο Ρονάλντο πέρασε στη θέση του Ιγκουαΐν, και ο πορτογάλος έβαλε