Στοπ της Αταλάντα στην Ιντερ

Τέλος στο αήττητο σερί της Ιντερ στην Serie A έβαλε η Αταλάντα, που επικράτησε με 3-2 στο Μπέργκαμο, στον αγώνα που έριξε την αυλαία της 12ης αγωνιστικής, υποχρεώνοντας τους νερατζούρι στην πρώτη τους ήττα μετά από επτά σερί νίκες στο πρωτάθλημα. Στο -4 από την κορυφή η ομάδα του Στραματσιόνι.Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο πρώτο μέρος και μόλις στο 9' άνοιξαν το σκορ, με κεφαλιά του Μποναβεντούρα. Παρά τις προσπάθειες των φιλοξενούμενων
για το γκολ της ισοφάρισης, η Αταλάντα κράτησε το υπέρ της 1-0 μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους.Οι νερατζούρι αύξησαν την πίεση τους, στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, με τις προσπάθειες τους να καρποφορούν στο 56'. Ο Γκουαρίν, με απευθείας εκτέλεση φάουλ, νίκησε τον Κονσίλι και ισοφάρισε σε 1-1 για την Ιντερ.Ωστόσο, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για την ομάδα του Στραματσιόνι. Μετά το 1-1, η Αταλάντα είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και τέσσερα λεπτά μετά κατάφερε να πάρει εκ νέου το προβάδισμα στο σκορ. Μετά από παράλληλη σέντρα του Μοράλεζ, ο Ντένις απο κοντά έκανε το 2-1 για τους γηπεδούχους.Πριν καν προλάβει η Ιντερ να συνέλθει από το 1-2, δέχτηκε κι άλλο τέρμα και βρέθηκε πίσω με 1-3! Στο 66', οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι σε μαρκάρισμα του Σιλβέστρ στον Μοράλεζ, ο Ντένις ευστόχησε στην εκτέλεση και με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, διπλασίασε το προβάδισμα της Αταλάντα στο 67'.Οι μιλανέζοι προσπάθησαν στην συνέχεια να πετύχουν ένα γκολ, προκειμένου να μπουν εκ νέου στην διεκδίκηση ενός θετικού αποτελέσματος και τα κατάφεραν στο 84'.Μετά από ωραία ατομική ενέργεια και πάσα του Γκαργκάνο, ο Παλάσιο πλάσαρε τον Κονσίλι και μείωσε σε 2-3 για την Ιντερ, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση.Οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 παίκτες στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, λόγω αποβολής του Πάρα, αλλά η Ιντερ δεν κατάφερε τελικά να αποφύγει την ήττα, με την Αταλάντα να επικρατεί με το τελικό 3-2.Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 12ης αγωνιστικής:Σάββατο (10/11)Κάλιαρι - Κατάνια 0-0Πεσκάρα - Γιουβέντους 1-6 (25' Κασκιόνε - 9' Βιντάλ, 22', 45', 53' Κουαλιαρέλα, 30' Ασαμόα, 38' Τζιοβίνκο)Κυριακή (11/11)Παλέρμο - Σαμπντόρια 2-0 (52', 71' Ντιμπαλά)Τορίνο - Μπολόνια 1-0 (65' Ντ' Αμπρόσιο)Πάρμα - Σιένα 0-0Τζένοα - Νάπολι 2-4 (23' Ιμόμπιλε, 56' Μπερτολάτσι - 54' Μέστο, 79' Καβάνι, 90' Χάμσικ, 90'+4' Ινσίνιε)Κιέβο Βερόνα - Ουντινέζε 2-2 (39' Αντρεόλι, 89' πέν. Παλόσκι - 42', 90'+1' Ανγκελά)Λάτσιο - Ρόμα 3-2 (35' Καντρέβα, 43' Κλόζε, 47' Μάουρι - 11' Λαμέλα, 86' Πιάνιτς)Μίλαν - Φιορεντίνα 1-3 (59' Πατσίνι - 11' Ακουιλάνι, 38' Βαλέρο, 87' Ελ Χαμνταουί)Αταλάντα - Ιντερ 3-2 (9' Μποναβεντούρα, 60', 67' πέν. Ντένις - 56' Γκουαρίν, 84' Παλάσιο)