Στο +8 η Γιουβέντους, 4-2 την Σαμπντόρια

Η Γιουβέντους επικράτησε με 4-2 της Σαμπντόρια στο Juventus Stadium, στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της Serie A και αύξησε εκ νέου την διαφορά της από την δεύτερη Ρόμα στο +8.Εξαιρετικός ήταν ο ρυθμός του αγώνα στο πρώτο ημίχρονο, με τους γηπεδούχους να ξεκινούν δυνατά και να ανοίγουν το σκορ στο 18'. Μετά από εξαιρετική κάθετη πάσα του Πογκμπά, ο Βιντάλ πλάσαρε τον Ντα Κόστα και έκανε το 1-0.Στην συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να απαντήσουν,
βγήκαν στην επίθεση, αλλά οι μπιανκονέρι ήταν αυτοί που έφτασαν και σε δεύτερο τέρμα.Στο 24', μετά από εκτέλεση κόρνερ του Τέβες, ο Γιορέντε νίκησε τον Ντα Κόστα με κεφαλιά και διπλασίασε το προβάδισμα της ομάδας του Κόντε.Το συγκρότημα του Μιχαϊλοβιτς αύξησε την πίεση του στην συνέχεια και στο 38' κατάφερε να μειώσει σε 1-2 και να μπει εκ νέου στην διεκδίκηση του ματς, με αυτογκόλ του Μπαρτσάλι.Ωστόσο, οι πανηγυρισμοί των μπλουτσερκιάτι δεν κράτησαν πολύ, αφού στο 40' η Μεγάλη Κυρία κέρδισε πέναλτι, σε μαρκάρισμα του Ρετζίνι στον Βιντάλ. Ο χιλιανός ευστόχησε στην εκτέλεση και έστειλε την Γιουβέντους στα αποδυτήρια με προβάδισμα δύο τερμάτων (3-1).Οι γηπεδούχοι έριξαν ταχύτητα στο δεύτερο ημίχρονο, γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι στο 69' μείωσαν σε 2-3, με κοντινό πλασέ του Γκαμπιαντίνι, μετά από απόκρουση του Μπουφόν.Η Σαμπντόρια αύξησε κι άλλο την πίεση της και στο 73'... άγγιξε την ισοφάριση, όταν το μακρινό σουτ του Γκαμπιαντίνι σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Μπουφόν!Σε εκείνο το σημείο, η Γιουβέντους... ξύπνησε, ανέβασε την απόδοση της και στο 78' έφτασε σε τέταρτο τέρμα. Ο Πογκμπά, με εξαιρετικό σουτ έξω από την περιοχή, ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-2, τελειώνοντας ουσιαστικά την αναμέτρηση.Τίποτα δεν άλλαξε στα λεπτά που απέμεναν, με την Γιουβέντους να επικρατεί με 4-2 της Σαμπντόρια και να αυξάνει εκ νέου την διαφορά της από την δεύτερη Ρόμα στους οκτώ βαθμούς.Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 20ης αγωνιστικής:Σάββατο (18/1)Ρόμα - Λιβόρνο 3-0 (6' Ντέστρο, 36' Στρούτμαν, 78' Λιάγιτς)Γιουβέντους - Σαμπντόρια 4-2 (18', 41' πέν. Βιντάλ, 24' Γιορέντε, 78' Πογκμπά - 38' αυτ. Μπαρτσάλι, 69' Γκαμπιαντίνι)Κυριακή (19/1)13:30 Ουντινέζε - Λάτσιο     16:00 Σασουόλο - Τορίνο     16:00 Αταλάντα - Κάλιαρι     16:00 Κιέβο Βερόνα - Πάρμα     16:00 Κατάνια - Φιορεντίνα     16:00 Μπολόνια - Νάπολι     16:00 Τζένοα - Ιντερ     21:45 Μίλαν - Ελλάς Βερόνα