Στο 1-1 έμεινε η Εθνική U20 με την Παραγουάη

Tην πρόκρισή της στους "16" του Μουντιάλ U20, σφράγισε η Εθνική μας ομάδα, παρά την ισοπαλία 1-1 με την Παραγουάη. Οι παίκτες του Κώστα Τσάνα δεν κατάφεραν να εκμεταλλευθούν την αριθμητική υπεροχή που είχαν για 67 λεπτά, χάνοντας μεγάλες ευκαιρίες για τη νίκη. Πρώτη στον όμιλο η Εθνική μας μέσω κλήρωσης!Στο πρώτο ημίχρονο, η Εθνική είχε την υπεροχή, αλλά οι παίκτες της ήταν αναποτελεσματικοί, χάνοντας μεγάλες ευκαιρίες να ανοίξουν το σκορ, ακόμα κι όταν η Παραγουάη αγωνιζόταν με 11 ποδοσφαιριστές. Αποκορύφωμα των χαμένων ευκαιριών το τετ α τετ
του -κατά τ' άλλα διακριθέντα- Μπουχαλάκη, ο οποίος έστειλε τη μπάλα πάνω τον Μορέλ. Στο 24' ο αρχηγός της Παραγουάης, Γκουστάβο Γκόμεζ, αντίκρισε για 2η φορά την κίτρινη κάρτα και η ελληνική ομάδα πήρε ολοκληρωτικά τον έλεγχο του παιχνιδιού. Στο 26' ο Κουρμπέλης απέτυχε από τα τρία μέτρα να στείλει με κεφαλιά τη μπάλα στα δίχτυα και στο 41' νέο μακρινό σουτ του Μπουχαλάκη, έδιωξε σε κόρνερ ο Μορέλ.Η Εθνική συνέχισε την επιθετική της δραστηριότητα και στο 45' άγγιξε το 1-0, αλλά ένα σουτ - κεραυνός του Σταφυλίδη σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι. Νωρίτερα (στο 35'), ο Τριανταφυλλόπουλος έδωσε τη θέση στον Μπουγαϊδη, καθώς ο αμυντικός του Παναθηναϊκού δέχθηκε δύο χτυπήματα στο κεφάλι και δεν μπόρεσε να συνεχίσει.Στην επανάληψη, οι παίκτες του Κώστα Τσάνα μπήκαν χωρίς... σπίθα, με αποτέλεσμα να μην μπορούν να βρουν διαδρόμους απέναντι στην άμυνα των αντιπάλων τους. Η είσοδος του Γιαννιώτα, αντί του Λυκογιάννη στο 60', έκανε πιο έντονη την επιθετική παρουσία των ελλήνων διεθνών, οι οποίοι βρήκαν το δρόμο προς τα δίχτυα στο 68'. Ο Σταφυλίδης εκτέλεσε φάουλ από δεξιά και ο Διαμαντάκος, εκμεταλλευόμενος την έξοδο... Μεσολογγίου του Μορέλ, έγραψε με κεφαλιά το 1-0.Οι λατινοαμερικάνοι δεν έριξαν λευκή πετσέτα και στάθηκαν τυχεροί στην μοναδική ευκαιρία που δημιούργησαν, με τον Μοντενέγκρο να αφήνει άγαλμα αμυντικούς και Καπίνο, ισοφαρίζοντας σε 1-1 στο 73', με ψαλιδάκι. Η Εθνική μας έψαξε το δεύτερο γκολ, αλλά έχασε μεγάλες ευκαιρίες με τους Διαμαντάκο και Φουρλάνο, με αποτέλεσμα να μείνει στο 1-1 και η πρωτιά του ομίλου να κριθεί σε κλήρωση, όπου ήταν ευνοϊκή...Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑΕλλάδα 5Παραγουάη 5Μεξικό 3Μάλι 2Η ενδεκάδα της Εθνικής: Καπίνο, Κωνσταντινίδης, Τριανταφυλλόπουλος (35' λ.τ. Μπουγαϊδης), Κουρμπέλης, Σταφυλίδης, Μπάλλας, Φουρλάνος, Μπουχαλάκης (72' Πέλκας), Λυκογιάννης (60' Γιαννιώτας), Κολοβός, Διαμαντάκος