Δυσκολεύτηκε αλλά τα κατάφερε ο Φερέρ

Στον 3ο γύρο του Wimbledon πέρασε ο Νταβίντ Φερέρ μετά την δύσκολη νίκη του επί του Ρομπέρτο Μπατίστα Αγκούτ με 3-1.Ο ισπανός, Νο 4 της παγκόσμιας κατάταξης κατάφερε να κάμψει τον συμπατριώτη του και να πάρει το εισιτήριο για την επόμενη φάτη του Grand Slam μετά από 3 ώρες και 3 λεπτά αγώνα επικρατώντας με 3-1 σετ (6-3, 3-6, 7-6, 7-5). Ο Φερέρ ξεκίνησε πολύ καλά το παιχνίδι του και
πήρε εύκολα το πρώτο σετ. Ο Αγκούτ όμως επέστρεψε δυναμικά και ισοφάρισε το παιχνίδι με το ίδιο σκορ. Στο τάι μπρέικ οδηγήθηκαν τα δύο επόμενα σετ με τον Φερέρ να δείχνει ότι είναι πιο συγκεντρωμένος στο παιχνίδι, καταφέρνοντας να προκριθεί στον επόμενο γύρο.Στον επόμενο γύρο ο Φερέρ θα βρεθεί αντιμέτωπος με τον Αλεξάντρ Ντολγκοπόλοφ που νίκησε τον Σαντγιάγο Χιράλδο με 3-0 σετ(6-4, 7-5, 6-3).Νωρίτερα ο Τόμι Χάας πέρασε εύκολα από τον Τζίμι Γουάνγκ με 3-0 σετ (6-3, 6-2, 7-5). Ο γερμανός τενίστας που έχει βρεθεί στον ημιτελικό του Wimbledon το 2009 δεν δυσκολεύτηκε απέναντι στον άπειρο Γουάνγκ, παρά μόνο στο τρίτο σετ όπου άργησε να πετύχει το μπρέικ που θα του έδινε τη νίκη. Επόμενος αντίπαλος για τον Χάας θα είναι ο Φελιτσιάνο Λόπεζ που νίκησε με 2-0 σετ (6-3, 5-1) τον  Πολ Ανρί Ματιέ που εγκατέλειψε τον αγώνα.Στις γυναίκες η Λάουρα Ρόμπσον επιβλήθηκε της  Μαριάνα Ντούκε Μαρίνο με 2-0 σετ 96-4, 6-1) και πέρασε για πρώτη φορά στον 3ο γύρο της διοργάνωσης κάτω από τα χειροκροτήματα των συμπατριωτών της. Η 19χρονη τενίστρια δεν βρήκε ρυθμό από την αρχή του παιχνιδιού της, καθώς έμεινε πίσω με μπρέικ στο 3ο γκείμ, όμως στη συνέχεια ανέκαμψε και προηγήθηκε. Πιο εύκολο το δεύτερο σετ για την βρετανή, η οποία στον επόμενο γύρο θα αντιμετωπίσει την Μαρίνα Εράκοβιτς.Για τη φάση των "16" ο ουκρανός Σέργκι Στακόφσκι που απέκλεισε τον Φέντερερ δε θα συνεχίσει στο Wimbledon, καθώς ηττήθηκε από τον Γιούργκεν Μέλτζερ με 3-0 σετ ((6-2, 2-6, 7-5, 6-3). Πολύ μεγάλη νίκη για τον πολωνό Γέρζι Γιάνοβιτς που επικράτησε του Νικολά Αλμάγκρο με 3-0 σετ (7-6(6), 6-3, 6-4) δείχνοντας ότι βρίκεται σε εξαιρετική φόρμα. Στην επόμενη φάση θα αναμετρηθεί με τον Γιούργκεν Μέλτζερ.