Στην κορυφή της Serie A η Λάτσιο, 2-0 την Μπάρι εκτός έδρας

Ασταμάτητη είναι στη φετινή Serie A η Λάτσιο. Οι λατσιάλι ξεπέρασαν και το εκτός έδρας εμπόδιο της Μπάρι με 2-0 και σκαρφάλωσαν ξανά στην κορυφή της βαθμολογίας, αφήνοντας 2 βαθμούς πίσω τους διώκτες τους.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να έχουν από μία καλή ευκαιρία, η Μπάρι με τον Μασιέλο και η Λάτσιο με τον Ντίας.

Στην επανάληψη η ομάδα της Ρώμης πήρε τελικά αυτό που ήθελε και παράλληλα την κορυφή της βαθμολογίας, με τον Ερνάνες

να ανοίγει το σκορ στο 52ο λεπτό και τον Φλοκάρι να τον μιμείται 10 λεπτά αργότερα για το τελικό 2-0.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 7ης αγωνιστικής:Σάββατο (16/10)Μίλαν - Κιέβο Βερόνα: 3-1 (18`, 30` Πάτο, 90`+ Ρομπίνιο - 70` αυτ. Ιμπραΐμοβιτς)Ρόμα - Τζένοα: 2-1 (34` Μποριέλο, 53` Μπρίγκι - 79` Ρούντολφ)

Κυριακή (17/10)Κάλιαρι - Ιντερ: 0-1 (39` Ετό)Κατάνια - Νάπολι: 1-1 (69` Γκόμεζ - 39` Καβάνι)Τσεζένα - Πάρμα: 1-1 (17` Μπογκντάνι - 28` Ζακάρντο)Γιουβέντους - Λέτσε: 4-0 (13` Ακουιλάνι