Η Αντερλεχτ ηττήθηκε με 0-1 από τη Σερκλ Μπριζ κι έχασε την ευκαιρία να ανέβει στη 2η θέση

Την ευκαιρία να ανέβει στη θέση της βαθμολογίας έχασε η Αντερλεχτ, καθώς η αντίπαλος της ΑΕΚ στη φάση των ομίλων του Europa League ηττήθηκε με 0-1 από τη Σερκλ Μπριζ εκτός έδρας κι έμεινε στο -8 από την κορυφή και στο -1 από την δεύτερη Γάνδη.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο μέρος και θα μπορούσαν να είχαν προηγηθεί στο σκορ, έχοντας δοκάρι με τον Ιαχτσουκ.

Η Σερκλ Μπριζ συνέχισε να πιέζει και στην επανάληψη και τελικά δικαιώθηκε στο 61ο λεπτό, όταν ο πρώην άσος της Αντερλεχτ, Ιαχτσουκ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα έπειτα από πάσα του Ρεϊνάλντο.

Η αντίπαλος της Ενωσης δεν κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ στη συνέχεια και μάλιστα, εκτός από τους 3 βαθμούς, έχασε και τον Λεγκέρ που τραυματίστηκε κι έγινε αναγκαστική αλλαγή μόλις στο 24ο λεπτό.

Η σύνθεση της Αντερλεχτ: Προτό, Ντεσάχτ, Ζιλέτ (84` Καμπανάνγκα), Γιουχάζ, Μαζούχ, Μπίλια, Κουγιατέ (71` Μπαντιμπάνγκα), Μπουσουφά, Λεγκέρ (24` Κανού), Λουκάκου, Σουάρεζ