Στην κορυφή και περιμένει η Νάπολι, στην 4η θέση επέστρεψε η Λάτσιο

Στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα επέστρεψε η Νάπολι. Η ομάδα του Γουόλτερ Ματζάρι επικράτησε με 2-0 της Μπολόνια και έπιασε την Μίλαν στην 1η θέση, ενώ πλεόν περιμένει το αποτέλεσμα της αναμέτρησης των ροσονέρι με την Φιορεντίνα. Με το ίδιο σκορ νίκησε την Πάρμα η Λάτσιο και επέστρεψε στην θέση, αλλά και η Παλέρμο, 2-0 την Τσεζένα. Βήμα παραμονής έκανε η Λέτσε, 2-1 την Σαμπντόρια, ενώ ισόπαλες 1-1 έληξαν οι αναμετρήσεις Μπάρι - Κατάνια και Κάλιαρι - Μπρέσια. Κορυφή και περιμένει
Χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα και παρά την απουσία του
Καβάνι, η Νάπολι επικράτησε με 2-0 ης Μπολόνια και έπιασε την Μίλαν στην 1η θέση με 65 βαθμούς, αν και οι ροσονέρι έχουν ένα παιχνίδι λιγότερο. Σε όλο το παιχνίδι αγωνίστηκε για τους γηπεδούχους ο Βαγγέλης Μόρας.Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με περισσότερη όρεξη στον αγωνιστικό χώρο και ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ στο 28ο λεπτό, όταν ο Μασκάρα εκμεταλλεύθηκε το λάθος του Βιβιάνο και έκανε το 1-0.Ο γκολκίπερ της Μπολόνια μάλιστα φέρει ευθύνη και για το δεύτερο γκολ της Νάπολι, καθώς στο 45` ανέτρεψε τον Λαβέτσι και ο διαιτητής καταλόγισε το πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Χάμσικ γράφοντας το 2-0.Με την σιγουριά που της έδιναν τα δύο γκολ υπέρ της, η ομάδα του Ματζάρι κατέβασε ταχύτητα στην επανάληψη, επιτρέποντας στους γηπεδούχους να πιέσουν. Οι προσπάθειές τους όμως δεν είχαν την επιθυμητή κατάληξη και το 2-0 διατηρήθηκε μέχρι το σφύριγμα της λήξης. η Λάτσιο
Με τον καλύτερο τρόπο εκμεταλλεύθηκε την ήττα της Ουντινέζε η Λάτσιο, που νίκησε με 2-0 την Πάρμα και σκαρφάλωσε στην θέση με 57 βαθμούς.Οι λατσιάλι πήραν από νωρίς τα ηνία του αγώνα στα χέρια τους και στο 23` ο Ερνάνες έγραψε το 1-0. Υστερα από σωρεία χαμένων ευκαιριών, ο Φλοκάρι διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων στο 77`, κλειδώνοντας το τρίποντο.Η Πάρμα δεν κατάφερε να πετύχει τίποτα περισσότερο στα τελευταία λεπτά και παραμένει στην ζώνη του υποβιβασμού.Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 32ης αγωνιστικής:
Σάββατο (09/04)
Ιντερ - Κιέβο Βερόνα: 2-0 (65`Καμπιάσο, 84` Μαικόν)
Ουντινέζε - Ρόμα: 1-2 (88` Ντι Νατάλε - 57`πέν., 90`+4` Τότι)Κυριακή (10/04)
Γιουβέντους - Τζένοα: 3-2 (50` Πέπε, 63` Μάτρι, 83` Τόνι - 7`αυτ. Μπονούτσι, 57` Φλόρο Φλόρες)
Λάτσιο - Πάρμα: 2-0 (23` Ερνάνες, 77` Φλοκάρι)
Παλέρμο - Τσεζένα: 2-0 (5` Κούρτιτς, 36` Πινίγια)
Σαμπντόρια - Λέτσε: 1-2 (69` Μακαρόνε - 39` Ντι Μικέλε, 66` Ολιβέρα)
Μπάρι - Κατάνια: 1-1 (33` Γκάτσι - 44` Λόπεζ)
Μπολόνια - Νάπολι: 0-2 (30` Μασκάρα, 45`+1`πέν. Χάμσικ)
Κάλιαρι - Μπρέσια: 1-1 (22` Κόσου - 61` Καράτσιολο)
21:45GR Φιορεντίνα - Μίλαν