Σταθερά στην κορυφή της Premier League η Σίτι, νίκησε με 3-1 τη Νιούκαστλ

Αμετακίνητη από την κορυφή της Premier League η Μάντσεστερ Σίτι, η οποία νίκησε με 3-1 τη Νιούκαστλ. Σημαντικό διπλό της ΚΠΡ στην έδρα της Στόουκ, νίκη ανάσα και για την Εβερτον, 2-1 τη Γουλβς. Ματσάρα ανάμεσα σε Γούιγκαν και Μπλάκμπερν, με το τελικό 3-3 να γράφει ο Γιακούμπου στο 9ο λεπτό των καθυστερήσεων!

Η Σίτι δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα απέναντι

στη Νιούκαστλ, από τη στιγμή που κατάφερε να ανοίξει το σκορ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μπαλοτέλι στο 41`.

Ως εκείνο το σημείο η Νιούκαστλ είχε αντισταθεί, αλλά στη συνέχεια κατέρρευσε. Αλλωστε, τρία λεπτά αργότερα (44`) ο Ρίτσαρντς έκανε το 2-0 για τους Πολίτες.

Το 3-0 ήρθε στο 72` με πέναλτι του Αγκουέρο, ενώ το τελικό 3-1 έγραψε ο Γκόσλινγκ στο 89`.

Εξαιρετική εμφάνιση έκανε η ΚΠΡ στην έδρα της Στόουκ, αν και βρέθηκε να χάνει από το 8`. Στη συνέχεια, η ΚΠΡ βελτίωσε σημαντικά την εικόνα της, ήταν μπροστά με 3-1 στο 54` και τελικά πήρε τη νίκη με 3-2, καθώς ο Σόουκρος μείωσε στο 64`.

Η Εβερτον του Βέλλιου νίκησε 2-1 τη Γουλβς με πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα στο 83` ο Μπέινς κι ενώ είχε βρεθεί πίσω στο σκορ από το 37`.