Στα ημιτελικά της Μαδρίτης ο Ναδάλ

Μία ακόμη δύσκολη νίκη (2-1 σετ) στο χώμα εναντίον του συμπατριώτη του Νταβίντ Φερέρ πέτυχε ο Ραφαέλ Ναδάλ στον προημιτελικό του Masters της ΜαδρίτηςΝαδάλ χρειάστηκε 2 ώρες και 36 λεπτά για να πάρει το εισιτήριο για τους 4 της διοργάνωσης σε μία συναρπαστική αναμέτρηση με τον Φερέρ με 2-1 σετ (4-6, 7-6, 6-0). Ο Νταβίντ Φερέρ αν και είχε την ευκαιρία να είναι το αφεντικό του αγώνα μετά το πολύ καλό ξεκίνημά του απέδειξε για ακόμη μία φορά ότι δεν έχει βρει τον τρόπο να νικήσει το
Ναδάλ στο χώμα. Στο πρώτο σετ πήρε προβάδισμα σχετικά εύκολα με 4-6. Στο δεύτερο σετ, ο Ράφα ανέβηκε και μάλιστα έφτασε σε σημείο να σερβίρει για το σετ. Και εκεί, όμως, υπήρξε απάντηση και οι δύο τενίστες οδηγήθηκαν στο τάι μπρέικ. Ο Φερέρ πήρε προβάδισμα με μπρέικ 4-2 γκέιμς στο 2ο σετ και έδειχνε να βρίσκεται πολύ κοντά στην πρώτη του νίκη στο χώμα επί του Ναδάλ, μετά από 10 χρόνια (Στουτγκάρδη 2004), όμως ο Ράφα στη συνέχεια ανέβασε αισθητά την απόδοσή του και συνδύασε κάποιες εκπληκτικές άμυνες με ορισμένους απίστευτους γουίνερς, είτε πάσινγκ σουτς είτε λόμπες. Ο Ναδάλ κατάφερε να συγκρατήσει τα νεύρα του στο τάι μπρέικ και να ισοφαρίσει στα σετς, βάζοντας γερές βάσεις για την ανατροπή.Στο τρίτο σετ ο Φερέρ δεν κατέβηκε ποτέ στο γήπεδο αφού έχασε με 6-0 χωρίς να πάρει ούτε γκέιμ.Στον ημιτελικό ο 26χρονος ισπανός θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού Νισικόρι-Αντουζάρ.