Σπουδαία νίκη με ανατροπή για την Αρσεναλ, 2-1 την Μπαρτσελόνα στο Emirates

Σε μία συγκλονιστική αναμέτρηση στο Emirates, η Αρσεναλ πανηγύρισε την πρώτη της νίκη με βάρος της Μπαρτσελόνα με 2-1 και πήρε προβάδισμα πρόκρισης στα προημιτελικά του Champions League. Οι Κανονιέρηδες βρέθηκαν πίσω στο σκορ, αλλά με 2 γκολ σε 5 λεπτά προς το τέλος του
δευτέρου ημιχρόνου έκαναν τη μεγάλη ανατροπή και αποθεώθηκαν από τους οπαδούς τους, αφήνοντας τους μπλαουγκράνα να σχεδιάζουν τη ρεβάνς του Καμπ Νου. Δυνατά η Αρσεναλ, την... ξύπνησε ο Μέσι
Οι Κανονιέρηδες άκουσαν τις εντολές του Αρσέν Βενγκέρ που είχε ζητήσει συνεχή πίεση και στα πρώτα λεπτά έγιναν ο... εφιάλτης του Βαλντές! Ο Γουόλκοτ ήταν ιδιαίτερα δραστήριος τροφοδοτώντας συνεχώς τους συμπαίκτες του, με αποκορύφωμα τη φάση του 7ου λεπτού, όταν έπειτα ξανά από πάσα του άγγλου διεθνούς, ο Φάμπρεγας έβγαλε την μπαλιά στον Φαν Πέρσι, αλλά ο γκολκίπερ των φιλοξενουμένων κατάφερε να αποκρούσει.Η Μπαρτσελόνα έμοιαζε... χαμένη στο πρώτο τέταρτο, αλλά... ξύπνησε χάρη στον Μέσι. Ο αργεντίνος βρέθηκε τετ α τετ με τον Σέ