Την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου βόλεϊ εξασφάλισε ο Ολυμπιακός, 3-0 τον Πανελλήνιο

Επαγγελματική νίκη στην Κυψέλη πέτυχε ο Ολυμπιακός, που επικράτησε 3-0 του Πανελλήνιου και εξασφάλισε το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας στο βόλεϊ. Χωρίς τους δύο βασικούς ακραίους του, καθώς ο Ντεσπέιν ήταν άρρωστος από το Σάββατο (12/2) και ο Γιαμπλόνσκι έπαιξε μόνο στο πρώτο σετ, προκειμένου να ξεκουραστεί στην συνέχεια, ο Ολυμπιακός
δεν ζορίστηκε ιδιαίτερα απέναντι στους Ολυμπιονίκες. Από τον πρώτο κιόλας πόντο το συγκρότημα του Γιάννη Καλμαζίδη επέβαλε τον ρυθμό του, τη στιγμή που οι γηπεδούχοι αδυνατούσαν να ακολουθήσουν στο σκορ και να βρουν ρυθμό, γνωρίζοντας την ήττα με κατεβασμένα χέρια. Οι ερυθρόλευκοι από την άλλη χρησιμοποίησαν αρκετές εναλλακτικές, με τον Σωτήρη Σωτηρίου μάλιστα να περνά στη θέση του Τζούριτς και να πετυχαίνει 6 πόντους.Τα σετ: 15-25, 20-25, 21-25Οι συνθέσεις των ομάδων:
Πανελλήνιος (Γιώργος Κλαρούδας): Ρουμελιωτάκης 9 (1 άσος, 7/16 επ., 72% υπ., 1 μπλοκ), Μπέρζινς (56% υπ.), Σασάτης 3 (1 άσος, 1/6 επ., 1 μπλοκ), Παγιάν 15 (13/31 ε