Σούπερ Πανιώνιος, 82-68 τον ΠΑΟΚ

17:53 5/1/2013 - Πηγή: Sport.gr
Μετά από μία εξαιρετική εμφάνιση, κυρίως στο τρίτο δεκάλεπτο (31-14), ο Πανιώνιος επικράτησε εύκολα με 82-68 του ΠΑΟΚ στη Νέα Σμύρνη, στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία της 11ης αγωνιστικής της Α1. Παππάς (20 π.), Καββαδάς (15 π.) και Μίλμπουρν (12 π.) οι καλύτεροι για την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου,
ενώ για το συγκρότημα του Σούλη Μαρκόπουλου προσπάθησαν οι ΜακΓκράθ (16 π.), Παπαδόπουλος (11 π.) και Χαριτόπουλος (10 π.).Αμφίρροπη ήταν η εξέλιξη του αγώνα στο πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φτάσουν πρώτοι στο δεύτερο δεκάλεπτο, με +2 (16-14).Οι παίκτες του Σφαιρόπουλου ανέβασαν την απόδοσή τους στην δεύτερη περίοδο και κατάφεραν στο 17' να αυξήσουν την διαφορά τους στους οκτώ (32-24), μετά από τρίποντο του Αθηναίου. Με ένα σερί 5-0 στα τελευταία λεπτά του δεκαλέπτου, οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια στο -6 (31-37).Στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου, ο Πανιώνιος, με όπλο του την υπεροχή στα ριμπάουντ, αύξησε κι άλλο την διαφορά του από τον ΠΑΟΚ και στο 24' ξέφυγε με 16 (48-32).Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να εκμεταλλεύονται την αστοχία του ΠΑΟΚ, αλλά και τα πολλά φάουλ των αντίπαλων ψηλών και έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 23 πόντων (68-45).Στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, ο ΠΑΟΚ έτρεξε ένα σερί 10-0 και μείωσε γρήγορα σε 70-55 (34'). Οι κυανέρυθροι χαλάρωσαν στα τελευταία λεπτά, δίνοντας την ευκαιρία στον Δικέφαλο του Βορρά να μειώσει κι άλλο την διαφορά (61-74) στο 37'.Ωστόσο, σε εκείνο το σημείο ο Μίλμπουρν, με δύο εύστοχα τρίποντα, ανέβασε εκ νέου την διαφορά υπέρ των γηπεδούχων στο +19 (80-61), τελειώνοντας ουσιαστικά την αναμέτρηση.Ο Πανιώνιος επικράτησε με το τελικό 82-68 του ΠΑΟΚ και πέτυχε την ένατη νίκη του στο πρωτάθλημα, υποχρεώνοντας παράλληλα τον ΠΑΟΚ στην πρώτη του ήττα, μετά από επτά συνεχόμενα θετικά αποτελέσματα.Τα δεκάλεπτα: 16-14, 21-17, 31-14, 14-23.