Επική ανατροπή και νίκη με 3-2 για την ΑΕΛ

16:34 5/1/2013 - Πηγή: Sport.gr
Συγκλονιστικό σε εξέλιξη το ντέρμπι της 16ης αγωνιστικής στην Κύπρο, με τον Απόλλωνα Λεμεσού να προηγείται με 2-0 στο ημίχρονο και την ΑΕΛ να πετυχαίνει την ανατροπή στο δεύτερο μέρος, για να πάρει τη νίκη με 3-2.Πρωταγωνιστής για τους νικητές ο Βοού. Δραματικό το φινάλε, με 9 παίκτες τελείωσε το ματς ο Απόλλων, με 10 η ΑΕΛ.Ο Απόλλων ξεκίνησε εντυπωσιακά το ματς
και αιφνιδίασε τους γηπεδούχους, με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 2-0, χάρη σε γκολ του του Ρομπέρτο Γκαρσία στο 6' και στο 38'.Η ΑΕΛ, ωστόσο, αντέδρασε στο δεύτερο μέρος και με τον Βοού σε μεγάλα κέφια κατάφερε να ισοφαρίσει σε 2-2.Στο 53` ο Βοού εκμεταλλεύθηκε λάθος του Μερκή και έκανε το 1-2, ενώ στο 57` έκανε το 2-2, με εξαιρετικό γυριστό σουτ.Τα τελευταία λεπτά ήταν δραματικά, με τον Απόλλωνα να μένει με 9 παίκτες (αποβλήθηκαν Σέτι και Βασιλείου) και να... λυγίζει στο 82`, με τον Μπεμπέ να γράφει το τελικό 3-2 υπέρ της ΑΕΛ.ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ / ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑΣάββατο (5/1)ΑΕΛ - Απόλλων Λεμεσού 3-2 (53`, 57` Βοού, 82` Μπεμπέ - 6`, 38` Ρ. Γκαρσία) 17:00 Αγία Νάπα - Νέα Σαλαμίνα 18:00 Ανόρθωση - Δόξα Κατωκοπιάς 18:00 ΑΕ Πάφος - Παραλίμνι 18:00 Εθνικός Αχνας - Ολυμπιακός Λευκωσίας Κυριακή (6/1)17:00 ΑΕΚ Λάρνακας - Ομόνοια 18:00 ΑΠΟΕΛ - Αλκή