Σοκ στις καθυστερήσεις για Ρόμα, ισοπαλίες για Μίλαν, Λάτσιο

Την δεύτερη συνεχόμενη απώλεια βαθμών στην Serie A υπέστη η Ρόμα, που έμεινε στο ισόπαλο 1-1 με την Σασουόλο στο Ολίμπικο, με τους νεοφώτιστους να... κλέβουν τον βαθμό στις καθυστερήσεις! Ισοπαλίες για Μίλαν, Λάτσιο, νίκες στο τέλος για Αταλάντα, Κάλιαρι, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής.Στο Ολίμπικο, η Ρόμα άνοιξε το σκορ στο 19' με την...βοήθεια της Σασουόλο, αφού ο Λόνγκι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, κάνοντας το 1-0 για τους ρωμαίους.Οι τζιαλορόσι δεν κατάφεραν στην συνέχεια
να πετύχουν δεύτερο γκολ και να "κλειδώσουν" το τρίποντο και το... πλήρωσαν στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Μπεράρντι ισοφάρισε σε 1-1, δίνοντας τον βαθμό της ισοπαλίας στους νεοφώτιστους!Χωρίς νίκη για τέταρτη συνεχόμενη αγωνιστική έμεινε η Μίλαν, που έμεινε στο 0-0 με την Κιέβο στην Βερόνα. Οι δύο ομάδες τελείωσαν την αναμέτρηση με 10 παίκτες, λόγω αποβολών του Μοντολίβο στο 83' για τους ροσονέρι και του Πελισιέρ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων για τους τζιαλομπλού.Ισοπαλία και για την Λάτσιο, που έμεινε στο 1-1 με την Πάρμα στο Ενιο Ταρντίνι. Μετά από ένα... άσφαιρο πρώτο μέρος, οι λατσιάλι άνοιξαν το σκορ στο 50', με τον Κεϊτά, αλλά στο 64' οι παρμέντσι απάντησαν, με τον Λουκαρέλι να ισοφαρίζει σε 1-1.Στο 86', οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Ρόσι, ωστόσο το ισόπαλο 1-1 έμεινε μέχρι το τέλος του αγώνα.Με τέρμα του Λιβάγια στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, η Αταλάντα επικράτησε με 2-1 της Μπολόνια στο Μπέργκαμο.Στο 74', ο Μπρίβιο είχε ανοίξει το σκορ για τους γηπεδούχους, με τον Μπιάνκι να ισοφαρίζει για τους φιλοξενούμενους στο 77'.Νίκη - ανάσα πέτυχε η Κάλιαρι, που επικράτησε δύσκολα με 2-1 της Τορίνο στην Σαρδηνία. Στο 43', ο Κόντι άνοιξε το σκορ για τους νησιώτες, αλλά στο 52' ο Ιμόμπιλε έφερε το ματς στα ίσια για τους γκρανάτα.Ωστόσο, με το δεύτερο προσωπικό τέρμα του Κόντι στο 88' οι γηπεδούχοι πήραν μία πολύ σημαντική νίκη, επικρατώντας με 2-1.Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 12ης αγωνιστικής:Σάββατο (9/11)Κατάνια - Ουντινέζε 1-0 (30' πέν. Λόπεζ)Ιντερ - Λιβόρνο 2-0 (30' αυτ. Μπάρντι, 90'+1' Ναγκατόμο)Κυριακή (10/11)Τζένοα - Ελλάς Βερόνα (29' Πορτανόβα, 35' Κούτσκα)Κάλιαρι - Τορίνο 2-1 (43', 88' Κόντι - 52' Ιμόμπιλε)Αταλάντα - Μπολόνια 2-1 (74' Μπρίβιο, 90'+3' Λιβάγια - 77' Μπιάνκι)Ρόμα - Σασουόλο 1-1 (19' αυτ. Λόνγκι - 90'+4' Μπεράρντι)Πάρμα - Λάτσιο 1-1 (64' Λουκαρέλι - 50' Κεϊτά)Κιέβο Βερόνα - Μίλαν 0-021:45 Γιουβέντους - Νάπολι21:45 Φιορεντίνα - Σαμπντόρια