Μάρκεθ, ένας ρούκι παγκόσμιος πρωταθλητής

Ο νεότερος αναβάτης, που πανηγυρίζει παγκόσμιο πρωτάθλημα έγινε ο Μαρκ Μάρκεθ, που στην πίστα της Βαλένθια τερμάτισε τρίτος και στο τελευταίο GP της χρονιάς κατέκτησε το πρωτάθλημαΟ Χόρχε Λορένθο ήταν ο νικητής στο GP της Βαλένθια, αλλά ο συμπατριώτης του Μαρκ Μάρκεθ με Repsol Honda συγκέντρωσε όλα τα βλέμματα.Κι αυτός καθώς ο 20χρονος νεαρός τερμάτισε τρίτος, πίσω από τον ομόσταυλό του, Ντάνι Πεντρόσα, εξασφαλίζοντας την κατάκτηση του πρωταθλήματος.Ετσι, ο Μάρκεθ έγινε σε ηλικία 20 ετών, 9
μηνών και 9 ημερών ο νεότερος αναβάτης, που κατέκτησε το παγκόσμιο πρωτάθλημα, την πρώτη του χρονιά στη μεγάλη κατηγορία.Ο Μάρκεθ ρίχθηκε στη μάχη της Βαλένθια έχοντας 13 βαθμούς διαφορά από τον Λορένθο. Ο αναβάτης της Yamaha πήρε την πρωτιά, αλλά έμεινε τέσσερις βαθμούς πίσω από τον Μάρκεθ στη γενική βαθμολογία.Πτώση, που τον ανάγκασε σε εγκατάλειψη, είχε στον ένατο γύρο ο Καλ Κράτσλοου.Ο Μαρκ Μάρκεθ ολοκλήρωσε τη σεζόν έχοντας δει έξι φορές την καρό σημαία πρώτος, έξι φορές έχει ανέβει στο δεύτερο σκαλί του βάθρου και τρεις στο τρίτο, ενώ σε οχτώ γκραν πρι έχει εκκινήσει από την πρώτη θέση.Αυτό είναι το τρίτο πρωτάθλημα, που κατακτάει ο 20χρονος ισπανός, καθώς το 2010 κέρδισε στην κατηγορία των 125 κ. εκ και το 2012 στην κατηγορία Moto 2.Αναλυτικά η κατάταξη: 1. Λορένθο, Yamaha Factory Racing 2. Πεδρόσα, Repsol Honda Team 3. Μάρκεθ, Repsol Honda Team 4. Ρόσι, Yamaha Factory Racing 5. Μπαουτίστα,GO&FUN Honda Gresini 6. Μπραντλ, LCR Honda MotoGP 7. Σμιθ, Monster Yamaha Tech 3 8. Χείντεν, Ducati Team Ducati 9. Ντοβιτσιόζο, Ducati Team 10. Πίρο, Ducati