Σκόνταψε στην Μπολόνια η Μίλαν

Την ευκαιρία να βρεθεί έστω και προσωρινά στην κορυφή της Serie A έχασε η Μίλαν, που αναδείχθηκε ισόπαλη 2-0 με την Μπολόνια. Αντίθετα, η Ουντινέζε επικράτησε με 2-1 της Κιέβο Βερόνα και ξεπέρασε τη Γιουβέντους, η οποία τη Δευτέρα (12/12) στο φινάλε της 15ης αγωνιστικής έχει εκτός έδρας ντέρμπι με τη Ρόμα

Η Μίλαν βρέθηκε από το 11` πίσω στο σκορ με τον Ντι Βάιο να ανοίγει το σκορ για τους γηπεδούχους, αλλά ο Ζέεντορφ απάντησε άμεσα στο 16ο λεπτό, γράφοντας το 1-1.

Οι

μιλανέζοι πήραν προβάδισμα στο 72` με πέναλτι του Ιμπραϊμοβιτς, αλλά οι πανηγυρισμοί τους σταμάτησαν ένα λεπτό αργότερα με τον Ντιαμάντι να κάνει το τελικό 2-2.

Από την άλλη πλευρά η Ουντινέζε ξεπέρασε το εμπόδιο της Κιέβο Βερόνα, με γκολ που σημείωσαν στο 67` ο Ντι Νατάλε και στο 79` ο Μπάστα. Ο Παλόσκι απλώς μείωσε στο 83` για την Κιέβο.

Ισόπαλες αναδείχθηκαν οι αναμετρήσεις της Αταλάντα με την Κατάνια (1-1) και της Κάλιαρι με την Πάρμα (0-0).

Πρόγραμμα, αποτελέσματα και σκόρερ της 15ης αγωνιστικής

Σάββατο 10/12
Λέτσε - Λάτσιο 2-3 (13' Ντι Μικέλε, 59' Φεράριο - 29', 87' Κλόζε, 48' Κανά)
Σιένα - Τζένοα 0-2 (57' Ρόσ, 90' Παλάσιο)
Ιντερ - Φιορεντίνα 2-0 (41' Πατσίνι, 49' Ναγκατόμο)
Παλέρμο - Τσεζένα 0-1 (63' Μούτου)

Κυριακή 11/12
Αταλάντα - Κατάνια 1-1 (71` Τιριμπόκι - 18` Λεγκροτάλιε)
Μπολόνια - Μίλαν 2-2 (11` Ντι Βάιο, 73` Ντιαμαντί - 16` Ζέεντορφ, 72` Ιμπραϊμοβιτς πεν.)
Κάλιαρι - Πάρμα 0-0
Ουντινέζε - Κιέβο 2-1 (67` Ντι Νατάλε, 79` Μπάστα, 83` Παλόσκι)
21:45GR Νοβάρα - Νάπολι