Σκαρφάλωσε στην 3η θέση η Νιούκαστλ

Με χατ-τρικ του Ντεμπά Μπα, η Νιούκαστλ πήρε μια σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 3-1 επί της Στόουκ στο Μπριτάνια, στο παιχνίδι που έριξε την αυλαία της 10ης αγωνιστικής της Premier League.

Με αυτή τη νίκη, η ομάδα του Αλαν Πάρντιου σκαρφάλωσε στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, ενώ έμεινε αήττητη για 13ο συνεχόμενο παιχνίδι στην Premier.

Ο γάλλος στράικερ ήταν προφανώς ο μεγάλος πρωταγωνιστής του παιχνιδιού, αφού άνοιξε το σκορ στο 12', ενώ πέντε λεπτά πριν

τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου διπλασίασε τα τέρματά του.

Οι γηπεδούχοι μείωσαν στο 75' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γουόλτερς, όμως έξι λεπτά αργότερα και πάλι ο Μπα από τα 11 βήματα έγραψε το τελικό 1-3.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 10ης αγωνιστικής:
Σάββατο (29/10)
Εβερτον - Μάντσεστερ Γ. 0-1 (19' Ερνάντες)
Τσέλσι - Αρσεναλ 3-5 (14' Λάμπαρντ, 45' Τέρι, 80' Μάτα - 36', 85', 92' Φαν Πέρσι, 49' Σάντος, 55' Γουόλκοτ)
Μάντσεστερ Σ. - Γουλβς 3-1 (52' Τζέκο, 67' Κολάροφ, 90' Τζόνσον - 75' πέν. Χαντ)
Νόριτς Σίτι - Μπλάκμπερν 3-3 (53' Μόρισον, 83' Τζόνσον, 90' πέν. Χολτ - 45' Χόιλετ, 62' Γιακούμπου, 64' Σάμπα)
Σάντερλαντ - Αστον Βίλα 2-2 (38' Γουϊκαμ, 89' Σεσενιόν - 20' Πετρόφ, 38' Γουϊκαμ)
Σουόνσι Σίτι - Μπόλτον 3-1 (49' Αλεν, 57' πέν. Σινκλέρ, 90' Γκράχαμ - 73' αυτ. Γκράχαμ)
Γουϊγκαν - Φούλαμ 0-2 (41΄ Ντέμπσι, 87' Ντεμπελέ)
Γουέστ Μπρομ - Λίβερπουλ 0-2 (9' πέν. Ανταμ, 45' Κάρολ)