Σφαλιάρα στη Νάπολι από την Πλζεν

Η Βικτόρια Πλζεν με 4 τελικές προσπάθειες πέτυχε 3 γκολ και έριξε... βόμβα στο "Σαν Πάολο" νικώντας με 3-0 τη Νάπολι, που ακόμα χάνει ευκαιρίες (19 τελικές...)! Ο Βλαντιμίρ Ντάριντα "πάγωσε" το "Σαν Πάολο" στο 28ο λεπτό, ο Φράντισεκ Ραϊτόραλ εκμεταλλεύθηκε το λάθος του Χουάν Σούνιγα στο 79ο κάνοντας το 0-2 και ο Στάνισλαβ Τετσλ έγραψε το τελικό αποτέλεσμα στο 89ο δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην ομάδα της Τσεχίας!Ο Αγιαξ με δύο γκολ του Αλντερβέιρελντ
στο 28' και του Φαν Ράιν στο 48' πήρε σαφές προβάδισμα πρόκρισης απέναντι στην Στεάουα Βουκουρεστίου.Η Μπενφίκα έκανε το κόλπο γκρόσο και με γκολ του Καρντόσο έφυγε νικήτρια από την Μπάι-Αρίνα του Λεβερκούζεν.Διπλό και για την Τσέλσι με γκολ της χρυσής αλλαγής του Μπενίτεθ, τον Οσκαρ, ο οποίος λίγα λεπτά αφότου μπήκε στο παιχνίδι βρήκε δίχτυα και χάρισε τη νίκη στους Λονδρέζους μέσα στην Πράγα.Τα αποτελέσματα της φάσης των "32":Άνζι - Ανόβερο 3-1 (34' Ετό, 48' Αχμέντοφ, 64' Μπουσουφά / 22' Χούστι)Ζενίτ - Λίβερπουλ 2-0 (69' Χουλκ, 72' Σέμακ)Άγιαξ - Στεάουα Βουκουρεστίου 2-0 (28' Αλντερβέιρελντ, 48' Φαν Ράιν)ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ - Φενέρμπαχτσε 0-0Μπάγερ Λεβερκούζεν - Μπενφίκα 0-1 (61' Καρντόσο)Ντιναμό Κιέβου - Μπορντό 1-1 (20' Χαρούνα / 23' Ομπρανιάκ)Λεβάντε - Ολυμπιακός 3-0 (10' Ρίος, 40' πέν. Μπαρκέρο, 56' Μάρτινς)Νάπολι - Πλζεν 0-3 (28' Ντάριντα, 79' Ραϊτόραλ, 89' Τετσλ)Σπάρτα Πράγας - Τσέλσι 0-1 (82' Όσκαρ)