Σεφτέ για Πανθρακικό

21:17 1/9/2013 - Πηγή: Sport.gr
Πρώτη νίκη για τον Πανθρακικό στο πρωτάθλημα της Σούπερ Λιγκ, καθώς επικράτησε στην έδρα του με 2-1 του Παναιτωλικού. Αρκετά ενδιαφέρον το παιχνίδι, ειδικότερα στο πρώτο ημίχρονο όπου επιτεύχθηκαν όλα τέρματα της αναμέτρησης. Προηγήθηκε με τον Τζάνη ο Πανθρακικός, ισοφάρισε η ομάδα του Αγρινίου με το Θεοδορίδη, με τον Ιγκορ να δίνει τη νίκη στους γηπεδούχους με γκολ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους. Τραυματίστηκε ο τερματοφύλακας του Πανθρακικού, Κουτσόπουλος
και αντικαταστάθηκε.Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να έχουν διάθεση να επιτεθούν, με τον Πανθρακικό να καταφέρνει να προηγηθεί νωρίς στο παιχνίδι. Συγκεκριμένα στο 13', οι Θρακιώτες άλλαξαν πολύ ωραία τη μπάλα από τα δεξιά η οποία στη συνέχεια κατέληξε στον Τζάνη ο οποίος με ωραίο σουτ μέσα από την περιοχή έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του. Οι παίκτες του Ακη Μάντζιου δεν κατέβασαν ταχύτητα, την ώρα που ο Παναιτωλικός είχε πρόβλημα στην κυκλοφορία της μπάλας. Ο Πανθρακικός μάλιστα έχασε νέα ευκαιρία στο 19' με τον Τζάνη να αστοχεί στο σουτ που επιχείρησε.Στο 25' ο Παναιτωλικός δημιούργησε την πρώτη καλή του ευκαιρία στο παιχνίδι με τον Μπόγιοβιτς να στέλνει τη μπάλα έξω μετά από δύσκολη προσπάθεια, ωστόσο εφτά λεπτά αργότερα η ομάδα του Αγρινίου θα κατάφερνε να ισοφαρίσει.Στο 32' ο Μπακάκης έκανε πολύ ωραία ατομική προσπάθεια από τα δεξιά, και παρά το γεγονός ότι άνοιξε τη μπάλα πρόλαβε να τη γυρίσει προς την περιοχή με το Θεοδορίδη να σουτάρει αμέσως ισοφαρίζοντας για την ομάδα του. Από εκείνο το σημείο ο Παναιτωλικός πήρε τα ηνία του αγώνα και στο 42' δημιούργησε νέα ευκαιρία όμως ο Κουτσόπουλος μπλόκαρε το σουτ του Γκάλο ο οποίος νωρίτερα είχε πραγματοποιήσει πολύ καλή ατομική προσπάθεια.Στο 45' ο Κουτσόπουλος τραυματίστηκε και στη θέση του πέρασε ο αναπληρωματικός τερματοφύλακας, Σέρεμετ. Εκεί που όλα έδειχναν ότι οι δυο ομάδες θα πάνε ισόπαλες στα αποδυτήρια, ήρθε ο Ιγκορ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων να δώσει εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του με κεφαλιά έπειτα από σέντρα ακριβείας του Τζάνη από τα δεξιά, με το 2-1 να είναι το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.Η πρώτη φάση στο δεύτερο ημίχρονο παρατηρήθηκε στο 53' με Λαδάκη να μην μπορεί να βρει καλά τη μπάλα με αποτέλεσμα ο Ράφαελ να μπλοκάρει εύκολα. Από εκείνο σημείο κι έπειτα ρυθμός του αγώνα έπεσε με αποτέλεσμα να υπάρχουν πολλά νεύρα μεταξύ των ποδοσφαιριστών των δύο ομάδων. Η επόμενη καλή φάση στο παιχνίδι έγινε για λογαριασμό του Παναιτωλικού με το Θεοδωρίδη να σουτάρει από καλή θέση χωρίς ωστόσο να μπορεί να απειλήσει σοβαρά την εστία του Σέρεμετ. Μέχρι το τέλος του αγώνα η ομάδα του Αγρινίου δεν μπόρεσε να απειλήσει ουσιαστικά, με τους παίκτες του Πανθρακικού να αμύνονται σωστά, και το υτελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Αμπάρκιολη, βρήκε τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν την πρώτη τους νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.(Πανθρακικός): Κουτσόπουλος (Σέρεμετ 45'), Παπαγεωργίο, Μαξίμ, Μίκουλιτς, Ντιόγκο, Ρομέου, Λαδάκης, Μπαϊκαρά, Τζάνης (Χρήστου 65'), Κάσες (Ζεκίνια 84'), Ιγκόρ(Παναιτωλικός): Μπρακάλι, Μπακάκης, Κούσας, Μελισσάς, Γκάλο, Μπελόν (Μύγας 77'), Ζούνιορ (Καλογέρης 66'), Ιωάννου (Σφακιανάκης 57'), Θεοδωρίδης, Καμαρά, Μπόγιοβιτς