Χόρευε σε ρυθμούς Στοχ ο ΠΑΟΚ, 4-1 τον Πανιώνιο

21:08 1/9/2013 - Πηγή: Sport.gr
Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μίροσλαβ Στοχ ο ΠΑΟΚ κέρδισε 4-1 τον Πανιώνιο στην Τούμπα, επιστρέφοντας στις επιτυχίες μετά την ήττα στο ΑγρίνιοΣε ρυθμούς Στοχ... χόρευε η Τούμπα με τον σλοβάκο να επιβεβαιώνει για ακόμα ένα ματς, πως αποτελεί βαρόμετρο για τον Δικέφαλο. Σε ένα κακό πρώτο μέρος η ομάδα του Στέφενς κατάφερε να προηγηθεί μετά προβολή του Σαλπιγγίδη στο 31' (ασίστ ο Αθανασιάδης), αλλά στην επανάληψη ανέβασε στροφές και έφτασε στο εντυπωσιακό 4-1. Ο Στοχ
πέτυχε δύο γκολ, το ένα με πέναλτι, ενώ έδωσε και την ασίστ στον Κίτσιου, που έγραψε το 3-0. Ο Πανιώνιος είχε προσωρινά μειώσει με πέναλτι του Αραβίδη στο 81'. Δεύτερη διαδοχική νίκη στην Τούμπα για τον ΠΑΟΚ, που επέστρεψε στις νίκες μετά την ήττα στο Αγρίνιο. Πρώτη ήττα για τον Πανιώνιο, που δέχθηκε για πρώτη φορά γκολ στο πρωτάθλημα.Σε ένα κακό ημίχρονο ο ΠΑΟΚ ευτύχησε να προηγηθεί στη δεύτερη καλή του στιγμή και να πάρει κεφάλι στο σκορ. Οι παίκτες του Στέφενς είχαν μία φλύαρη πρωτοβουλία, αλλά χωρίς κίνηση και καλή κυκλοφορία, με αποτέλεσμα οι κυανέρυθροι να μην απειλούνται, έχοντας κλείσει πολύ σωστά τους διαδρόμους. Ο Πανιώνιος μάλιστα ήταν απειλητικός στις αντεπιθέσεις του, κυρίως εξαιτίας κακών επιλογών του Χακόμπο, που λίγο έλειψε να πληρώσει ο ΠΑΟΚ.Για τον ΠΑΟΚ οι Στοχ και Λούκας ήταν καλά κλεισμένοι, οι επιθετικοί δεν τροφοδοτήθηκαν, ενώ αρκετά ήταν τα λάθη στη μεσαία γραμμή. Ως εκ τούτου η ανάπτυξη του Δικεφάλου προβληματική και ένα σουτ του Α. Στην πρώτη του σωστή ομαδική επίθεση ωστόσο ευτύχησαν να προηγηθούν χάρη σε κεφαλιά-ασίστ του Αθανασιάδη και προβολή του Σαλπιγγίδη από το 31'.Στην επαάληψη ο ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα και γρήγορα κατάφερε να κλειδώσει το τρίποντο. Αφού αρχικά προειδοποίησε στο 53', ο Στοχ ένα λεπτό αργότερα εκμεταλλεύτηκε λάθος αντίδραση του Γιαννακόπουλου και με ψηλοκρεμαστή σέντρα-σουτ τον κρέμασε, γράφοντας το 2-0. Ακολούθησε ένα επιθετικό 5λεπτο για τον Δικέφαλο, που είχε πλέον φέρει το παιχνίδι στα μέτρα του, σε αντίθεση με τον Πανιώνιο, που έδειχνε να μην μπορεί να αντιδράση.Ο ΠΑΟΚ δεν ήταν πολύ πιεστικός, αλλά ο Τζιόλης στο 69' άγγιξε το 3-0, ενώ η απάντηση των κυανέρυθρων ήρθε με επικίνδυνο φάουλ του Λάζνικ, που απόκρουσε ο Χακόμπο. Τελικά ο Δικέφαλος πέτυχε και τρίτο τέρμα, με τον Κίτσιου να δέχεται την ασίστ του Στοχ και από την καρδιά της περιοχής να ανεβάσει τον δείκτη του σκορ στο 76'. Ο Πανιώνιος πέτυχε το γκολ της τιμής στο 81' με εύστοχο πέναλτι του Αραβίδη, αλλά ο εξαιρετικός Στοχ ήθελε να βάλει το κερασάκι στην τούρτα. Ο σλοβάκος χόρεψε την άμυνα του Πανιωνιόυ, κέρδισε πέναλτι και με εύστοχη εκτέλεση αλά Πανένκα έγραψε το τελικό 4-1.