Σαράποβα και Γιάνκοβιτς στον προημιτελικό

22:37 3/6/2013 - Πηγή: Sport.gr
Ολοκληρώθηκαν τα παιχνίδια του 4ου γύρου του Roland Garros με την Μαρία Σαράποβα και τη Γελένα Γιάνκοβιτς να παίρνουν τα τελευταία εισιτήρια για τους "8".Η Σαράποβα συνεχίζει την προσπάθειά της για υπεράσπιση του τίτλου μετά την επικράτησή της επί της Σλοαν Στίφενς με 2-0 σετ. Η ρωσίδα τενίστρια δεν δυσκολεύτηκε να πάρει
τη νίκη σε 1 ώρα και 29 λεπτά με 6-4, 6-3 χωρίς να χάσει σετ για ακόμη ένα παιχνίδι. Το πρώτο μπρέικ πέτυχε η Μάσα στο 7ο γκέιμ και έτσι οδηγήθηκε στο 6-4 μετά από 37 λεπτά αγώνα. Στο δεύτερο σετ η αμερικανίδα προέβαλε την αντίστασή της, όμως με το μπρέικ στο 5ο γκέιμ η Σαράποβα έφτασε στη νίκη. Αντίπαλος της Μάσα στον προημιτελικό θα είναι η Γελένα Γιάνκοβιτς που νίκησε εύκολα την Χάμπτον με 2-0 σετ (6-0, 6-2). Η σέρβα δεν αντιμετώπισε δυσκολίες στο παιχνίδι της και έφτασε έτσι μετά από 3 χρόνια ξανά στη φάση των "8" του Rolan Garros.Roland Garros - 4ος γύρος Δευτέρα (03/06):Βικτόρια Αζαρένκα (Λευκορωσία) -  Φραντσέσκα Σκιαβόνε (Ιταλία) 6-3, 6-0Μαρία Κιριλένκο (Ρωσία) - Μπέθανι Μάτεκ Σαντς (Η.Π.Α.) 7-5, 6-4Μαρία Σαράποβα (Ρωσία) - Σλόαν Στίφενς (Η.Π.Α.) 6-4, 6-3Γελένα Γιάνκοβιτς (Σερβία) - Τζάμι Χάμπτον (Η.Π.Α.)  6-0, 6-2