Προβάδισμα ο Ολυμπιακός, 81-70 την Πινιέιρος

Το προβάδισμα για την κατάκτηση του Διηπειρωτικού Κυπέλλου πήρε ο Ολυμπιακός που επικράτησε στο Σάο Πάουλο της Πινιέιρος με 81-70. Πρωταγωνιστής ήταν ο Βασίλης Σπανούλης, που αγωνίστηκε φέτος για πρώτη φορά με τα ερυθρόλευκα. Επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων την Κυριακή (5/10, 17:30), όπου οι Πειραιώτες θέλουν νίκη ή ήττα μέχρι 11 πόντους για να γίνουν Πρωταθλητές κόσμου.   Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα παρότι ακόμα βρίσκονται σε διαδικασία... μονταρίσματος κατάφεραν να
φτάσουν στο θετικό αποτέλεσμα, χωρίς να ανησυχήσουν ουσιαστικά σε κανένα σημείο της αναμέτρησης. Είναι χαρακτηριστικό πως οι βραζιλιάνοι προηγήθηκαν μόλις μία φορά σε όλο το ματς.Τον Σπανούλη σε απόδοση ακολούθησε ο Περπέρογλου, που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 7/7 σουτ (6/6δίποντα, 1/1τρίποντα), σημειώνοντας 15 πόντους στο παιχνίδι.Ο Ολυμπιακός κατάφερε από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης να επιβάλει το παιχνίδι του απέναντι στην Πινιέιρος και να αποσπαστεί με 9-4, παρότι οι διοργανωτές είχαν μπερδέψει τις δύο ομάδες και είχαν το σκορ στο 9-4 υπέρ των Βραζιλιάνων μέχρι το 4ο λεπτό του ματς! Οι Πειραιώτες με πολύ καλή αμυντική λειτουργία, πίεση στην περιφέρεια και πλουραλισμό στην επίθεση έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα τεσσάρων πόντων (15-11).Οι Βραζιλιάνοι συνέχισαν τα σουτ από τη γραμμή των 6μ.75 και τον έμπειρο Σμιθ, ο οποίος πέτυχε τέσσερις διαδοχικούς πόντους πέρασαν για πρώτη φορά στο σκορ μπροστά με 26-22 στο 16ο λεπτό της αναμέτρησης. Παρόλα αυτά, ο Ολυμπιακός ισορρόπησε και πάλι το ματς, καθώς με τον Μπέγκιτς και τον Μάντζαρη πήρε κεφάλι στο σκορ (28-30). Ο Σμιθ, όμως ισοφάρισε για την Πινιέιρος για να κλείσει το ημίχρονο με 32-30 για τους "ερυθρόλευκους", έπειτα από καλάθι του Γιώργου Πρίντεζη.Ο Ολυμπιακός με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου έδειξε να... ξεμπουκώνει στην επίθεση. Ο αρχηγός της ομάδας, Βασίλης Σπανούλης, ο οποίος είχε 0 πόντους στο πρώτο ημίχρονο έβαλε 11 σε λιγότερο από οκτώ λεπτά, ενώ ο Στράτος Περπέρογλου συνέχισε να δημιουργεί προβλήματα, από την στιγμή που ήταν και ο πιο σταθερός παίκτης των Πειραιωτών.Αποτέλεσμα ήταν ο Ολυμπιακός στο 28ο λεπτό να αποσπαστεί με εννέα πόντους (56-47). Οι Βραζιλιάνοι μείωσαν με τον Σμιθ σε 56-51, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο. Στα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα ο Ολυμπιακός διατήρησε χωρίς ιδιαίτερες δυσκολίες το προβάδισμα του και κατάφερε να κάνει το 1-0 (81-70) στην προσπάθεια του να κατακτήσει το Διηπειρωτικό Κύπελλο για πρώτη φορά στην ιστορία του.Τα δεκάλεπτα: 11-15,  30-32, 51-56, 70-81.Πινιέιρος Σκάι (Μορτάρι): Μπορατσίνι 11, Σόουζα 2, Στάλγουορθ 26(4), Τούλου, Ταβερνάρι 12(4/13τρ.), Ντο Σάντος, Σμιθ 19(2), Περέιρα.Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Ντάνστον 11(12ριμπ.), Σπανούλης 18(3), Περπέρογλου 15(1), Πρίντεζης 6, Μάντζαρης 8, Πέτγουεϊ 7(9ριμπ.), Σλούκας, Σίμονς 2, Μπέγκιτς 4, Κατσίβελης, Λοτζέσκι 10.