Προβάδισμα ο Ολυμπιακός, 3-1 τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης

22:12 5/4/2013 - Πηγή: Sport.gr
Ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε αρκετά, αλλά τελικά έκαμψε την αντίσταση του Εθνικού Αλεξανδρούπολης, επικρατώντας με 3-1 σετ στου Ρέντη και έκανε το 1-0 στους ημιτελικούς της Α1 ανδρών.Με αποτελεσματικότητα επίθεσης να φτάνει το 65%, σταθερή υποδοχή και με σερβίς που χάλασε την υποδοχή του Εθνικού στα κρίσιμα σετ (δεύτερο και τέταρτο), ο Ολυμπιακός
πήρε τη νίκη με 3-1 σετ.Ο Εθνικός πάλεψε για να οδηγήσει τον αγώνα στο τάι μπρέικ, αλλά έχασε από απειρία το δεύτερο σετ και δεν αξιοποίησε σημαντικό προβάδισμα στο τέταρτο σετ. Σε κάθε περίπτωση δικαιολόγησε την παρουσία του στα ημιτελικά και έδειξε ικανός για όλα στη συνέχεια της ημιτελικής φάσης.Στο πρώτο σετ, ο Ολυμπιακός ξέφυγε 8-4 και με τα σερβίς του Χριστοφιδέλη έγινε σερί 6-0 και το 6-4 έγινε 12-4. Ο Εθνικός ξεκίνησε με πασαδόρο τον Βλαχόπουλο ο οποίος έκανε εξαιρετική προσπάθεια αλλά οι συμπαίκτες του δεν έδειχναν σπιρτόζοι και το σετ πήγε εύκολα στον Ολυμπιακό.Στο δεύτερο σετ, ο Σάκης Μουστακίδης έριξε στον αγώνα τον απροπόνητο Γρηγόρη Σιδηρόπουλο ο οποίος έκανε ότι μπορούσε και ήταν φανερό πως ο Εθνικός βελτιώθηκε.Από το 9-9 ο Εθνικός πήρε καθοριστικά μπλοκ και ξέφυγε 13-10 και 17-13 ενώ κράτησε το +3 μέχρι το 20-17. Με Γιορντάνοφ, Χριστοφιδέλη ο Ολυμπιακός έκανε αντεπίθεση και ισοφάρισε 22-22.Ο Κόβατς και ο Γραμματικάκης έκαναν το 24-22 αλλά ο Εθνικός δεν το εκμεταλεύτηκε. Ο Κοκκινάκης μείωσε 24-23 και στην επόμενη φάση ο Ράιτς κάρφωσε άουτ (24-24) σε μοναδική ευκαιρία για να πάρει το σετ.Ο Φιλίποφ έχασε το σερβίς (25-24), ο Γιούρισιτς ισοφάρισε 25-25 και το σετ κρίθηκε με άουτ του Κουμεντάκη και κόντρα επίθεση του Γιορντάνοφ.Ο Εθνικός μπήκε δυνατά και στο τρίτο σετ όπου έδεξε αποφασισμένος να πάρει το σετ με προβάδισμα 10-5 και 16-12 από τον εντυπωσιακό Κουμεντάκη.Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να μειώσει και πάλι τη διαφορά αλλά ο Εθνικός με τους Δαλακούρα, Κουμεντάκη κράτησε τη διαφορά μέχρι το τέλοςκαι μείωσε σε 2-1 σετ.Στο τέταρτο σετ, ο Εθνικός συνέχισε την καλή εμφάνιση με τους Ράιτς και Κουμεντάκη να οικοδομούν διαφορά +4 (10-6). Η είσοδος του Ποτότσνικ στη θέση του Κοκκινάκη βελτίωσε το σερβίς του Ολυμπιακού και ο σλοβένος με σερί 5-0 έφερε το 11-10 για τον Ολυμπιακό.Στο 12-12 νέο σερί του Ολυμπιακού πάλι με πρωταγωνιστή τον Ποτότσνικ αλλά και τον Χριστοφιδέλη έκανε το σκορ 16-12. Η διαφορά αυξήθηκε κι άλλο (21-15) με διαδοχικά λάθη από τους ακρίτες και ο αγώνας τελείωσε με δύο πόντους του Γιούρισιτς.Οι δύο ομάδες αγωνίζονται εκ νέου το Σάββατο (6/4), πάλι στο κλειστό του Ρέντη.Τα σετ: 25-18, 27-25, 21-25, 25-17.Ολυμπιακός (Καζάζης Δημ.): Χριστοφιδέλης 17 (15/17, 1 μπλοκ, 1 άσσος, 77% υπ.), Τζούρισιτς 10 (8/12, 2 μπλοκ), Φιλίποβ 2 (2 άσσοι), Κοκκινάκης 8 (7/15, 1 μπλοκ, 52% υπ.), Γιορντάνοφ 22 (19/31, 3 μπλοκ), Σμαραγδής 13 (10/14, 2 μπλοκ, 1 άσσος)/ Στεφάνου (λ. - 77% υπ., 69% άριστες), Μαρούλης, Πότοκνικ 5 (3/6, 2 άσσοι), Παπαδόπουλος.Εθνικός (Μουστακίδης): Ράιτς 21 (19/35, 2 μπλοκ), Κόβατς 7 (5/8, 2 μπλοκ), Παπάζογλου 9 (7/17, 1 μπλοκ, 1 άσσος), Βλαχόπουλος, Δαλακούρας Αν. 13 (9/17, 3 μπλοκ, 1 άσσος, 67% υπ.), Κουμεντάκης  16 (14/27, 2 μπλοκ, 57% υπ) / Μίτρεφ (λ. - 68% υπ., 55% άριστες), Δαλακούρας Κ. 1 (1/2), Γραμματικάκης 1 (1/1), Κυριακίδης.