Προβάδισμα για τρεις κίνδυνος για Τότεναμ

00:13 5/4/2013 - Πηγή: Sport.gr
Θεμέλια πρόκρισης έβαλαν Μπενφίκα, Φενέρ και Τσέλσι. Δύσκολα τα πράγματα για την Τότεναμ μετά την ισοπαλία με τη Βασιλέια στο "Γουάιτ Χαρτ Λέιν". Τοτεναμ-Βασιλεία 2-2 Η Τότεναμ υποδέχτηκε τη Βασιλεία στο "Γουάιτ Χαρτ Λέιν" με τους Ελβετούς να μπαίνουν δυναμικά στο ματς έχοντας στο πρώτο δεκάλεπτο τρεις κολλητές ευκαιρίες να σκοράρουν. Στο 19' η πρώτη μεγάλη ευκαιρία για την Τότεναμ με τον Μπέιλ να πλασάρει άουτ από πλεονεκτική θέση. Στο 24' έγινε η πρώτη αναγκαστική αλλαγή για τους Λονδρέζους και τη θέση του Λένον που τραυματίστηκε πήρε
ο Σίγκουρντσον. Έξι λεπτά αργότερα στο 30' η Βασιλεία ανοίγει το σκορ με τον Στόκερ και μόλις τέσσερα λεπτά μετά οι Ελβετοί πετυχαίνουν το δεύτερο γκολ μετά απο εκτέλεση κόρνερ με κεφαλιά του Φαμπιάν Φράι. Η Τότεναμ ξαναμπήκε στο παιχνίδι στο 41' με γκολ του Αντεμπαγιόρ ενώ στην εκπνοή του ημιχρόνου έχασε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει με τον Πάρκερ να βρίσκεται ολομόναχος με το τέρμα και να πλασάρει άουτ. Στην επανάληψη η Τότεναμ μπήκε δυναμικά με τον Σομερ της Βασιλείας να κάνει μεγάλη επέμβαση σε πολύ καλό σουτ του Νόουτον. Λίγο αργότερα οι Λονδρέζοι με σουτ του Σίγκουρντσον που κόντραρε στον Σαρ και κατέληξε στα δίχτυα έφεραν το παιχνίδι στα ίσια. Μπενφίκα-Νιουκαστλ 3-1 Στη Λισαβόνα η Νιουκαστλ προηγήθηκε στο 12ο λεπτό της Μπενφίκα με γκολ του Παπι Σισε σε κενή εστία έπειτα από ασίστ του Σισοκό. Στο 23' οι Άγγλοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία να κάνουν το 0-2 με δοκάρι του σκόρερ Σισέ και λίγα λεπτα αργότερα στο 25ο λεπτό ήρθε η απάντηση της Μπενφίκα με τον Ροδρίγο να φέρνει το ματς στα ίσια. Οι Πορτογάλοι συνέχιζαν να πιέζουν και έιχαν τριπλή ευκαιρία στο 27' με τον γκολκιπερ της Νιούκαστλ που ήταν σε εξαιρετική φόρμα να λέει όχι. Στην επανάληψη η Νιουκαστλ είχε και δεύτερο δοκάρι με τον Παπι Σισέ που πλάσαρε πάνω στον τερματοφύλακα και η μπάλα σταμάτησε στο αριστερό σίδερο. Λίγα λεπτα αργότερα η Μπενφίκα κάνει το 2-1 με τον Λίμα να σκοράρει έπειτα από τραγικό λάθος του Ντάβιντε Σαντόν, που του έδωσε τη μπάλα, ενώ στο 69' ο διαιτήτης χρεώνει πέναλτι σε χέρι του Τέιλορ και ο Καρδόσο καθαρίζει για την Μπενφίκα κάνοντας το 3-1. Φενερμπαχτσέ-Λάτσιο Χλιαρό το πρώτο ημίχρονο στη Τουρκία Φενερ και Λάτσιο έμειναν στο 0-0 χωρίς ιδιαίτερες συγκινήσεις. Στο 16ο λεπτό η Λάτσιο ζητά πέναλντι για μαρκάρισμα εντός περιοχής στον Έντερσον. Στο 24ο λεπτό η πρώτη ευκαιρία στο ματς για τη Λάτσιο με σκάψιμο του Έντερσον που βγήκε άουτ. Στο β΄ημίχρονο η Λάτσιο έμεινε με δέκα παίκτες μετά την αποβολή του Ονάζι. Δύο λεπτά αργότερα η Φενέρ έχει δοκάρι από σουτ του Μεϊρέλες. Στο 78' έπειτα από συνεχή πίεση η Φενερ κερδίζει πέναλτι που παραχωρεί με χέρι ο Ραντού και ο Γουέμπο από τα έντεκα βήματα ανοίγει το σκορ. Στο 90' η Φενερμπαχτσε βάζει θεμέλια πρόκρισης κάνοντας το 2-0 με γκολ του Κάουτ. Τσέλσι-Ρουμπίν Καζάν Στη Αγγλία η Τσέλσι προηγήθηκε με 2-0 της Ρουμπίν Καζάν, το πρώτο γκολ σκόραρε ο Φερνάντο Τόρες ενώ το δεύτερο μετά από φάση διαρκείας στη περιοχή της Ρουμπιν το έγραψε ο Μόζες. Στο 40ο λεπτό η Ρουμπιν κερδίζει πέναλτι για χέρι του Τέρι και ο Νάτχο ξεγελάει τον Τσέχ και σκοράρει από τα έντεκα βήματα, με τους ποδοσφαιριστές της Τσέλσι να διαμαρτύρονται έντονα. Στο 70ο λεπτό η Τσέλσι καθάρισε το παιχνίδι με γκολ του Φερνάντο Τόρες.