Πρόκριση με... υπογραφή Παπ για τον Ολυμπιακό!

23:43 4/4/2013 - Πηγή: Sport.gr
Με τον Κώστα Παπανικολάου σε μεγάλη μέρα ο Ολυμπιακός έκαμψε την αντίσταση της μαχητικής Κίμκι και σφράγισε την πρόκρισή του στα πλέι οφ της Ευρωλίγκα. Ο νεαρός άσος είχε 6 στα 6 τρίποντα (21 πόντοι και 12 ριμπάουντ) και ξεμπλόκαρε τους ερυθρόλευκους στις δύσκολες στιγμές για τους οδηγήσει τελικά στη νίκη με 79-70. Με πλεονέκτημα έδρας απέναντι στην Εφές στα πλέι οφ.O Ολυμπιακός μπήκε σχετικά αγχωμένος στο ματς, δεν ήταν καλός
στην άμυνα και επέτρεψε στην Κίμκι να βαδίζει μαζί του στο σκορ, σε ολόκληρη την πρώτη περίοδο (22-20, 10`).Στη δεύτερη περίοδο η εικόνα του αγώνα άλλαξε, με τον Ολυμπιακό να βελτιώνει σημαντικά την εικόνα του, να παίζει εξαιρετική άμυνα και να βρίσκει εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό. Ο Σπανούλης ήταν σε πολύ κατάσταση, ενώ στην άμυνα όλα έμοιαζαν να δουλεύουν ρολόι...Δίνοντας γρήγορο ρυθμό στο παιχνίδι οι ερυθρόλευκοι κατάφεραν να επιβάλλουν την κυριαρχία τους στο ματς και να ξεφύγουν με 15 πόντους, δύο λεπτά πριν από το τέλος του ημιχρόνου (45-30).Οι ρώσοι, όμως, δεν το έβαλαν κάτω και κατάφεραν να μαζέψουν τη διαφορά, εκμεταλλευόμενοι ορισμένα παιδαριώδη λάθη των παικτών του Γιώργου Μπαρτζώκα. Με σερί 8-0 η Κίμκι έκοψε τη φόρα του Ολυμπιακού, ο οποίος είχε προβάδισμα 7 πόντων στο ημίχρονο (45-38, 20`).O Παπανικολάου με δύο τρίποντα στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου έκοψε το σερί της Κίμκι και έδωσε εκ νέου στον Ολυμπιακό διψήφια διαφορά πόντων (51-40).Για ακόμη μία φορά, όμως, οι ερυθρόλευκοι δεν κατάφεραν να "καθαρίσουν" το παιχνίδι. Οι ρώσοι βρήκαν κάποιες καλά σουτ, ανανέωσαν αρκετές επιθέσεις με επιθετικά ριμπάουντ και μείωσαν στους τέσσερις (55-51, 26`).Τα πράγματα έγιναν ακόμη χειρότερα, δύο λεπτά πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου, όταν ο Πλάνινιτς ισοφάρισε με λέι απ σε 56-56 και γέμισε με ακόμη μεγαλύτερο άγχος τους ερυθρόλευκους.Ο Παπανικολάου ξεμπλόκαρε και πάλι τους πρωταθλητές Ελλάδας και Ευρώπης, οι οποίοι μπήκαν στο τελευταίο λεπτό του τρίτου δεκαλέπτου προηγούμενοι με τέσσερις και το ΣΕΦ πήρε φωτιά (60-56). Τελικά, η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 60-57 και ασφαλώς η τελευταία περίοδος αναμενόταν δραματική...Ο Ολυμπιακός έδειξε ψυχή στην τελευταία περίοδο και απέδειξε πως ήθελε τη νίκη και την πρόκριση. Ο Παπανικολάου συνέχισε το ρεσιτάλ του και με το πέμπτο έυστοχο τρίποντο σε ισάριθμες προσπάθειες έγραψε το 67-59 (32`).Οι ερυθρόλευκοι, πάντως, σπατάλησαν και πάλι αρκετές ευκαιρίες ώστε να διευρύνουν το προβάδισμά τους. Μέχρι που η μπάλα πήγε και πάλι στα χέρια του απίστευτου Κώστα Παπανικολάου, ο οποίος πέτυχε το έκτο του τρίποντο κερδίζοντας ταυτόχρονα και φάουλ για να ανεβάσει τη διαφορά και πάλι στους 10 (71-61, 36`).Δύο λεπτά πριν από το τέλος ο Ολυμπιακός ήταν μπροστά με 75-65 και βάδιζε ολοταχως για τη νίκη, έχοντας το μυαλό του στη Βαρκελώνη ώστε να μάθει το αποτέλεσμα του αγώνα της Μπαρτσελόνα με τη Μακάμπι, για να μάθει σε ποια θέση θα τερματίσει. Τελικά, η Μπάρτσα του έκανε το... χατίρι, νίκησε με 74-71 τη Μακάμπι και οι ερυθρόλευκοι κατέκτησαν τη δεύτερη θέση, που τους δίνει πλεονέκτημα έδρας στη μάχη με την Εφές στα πλέι οφ.Με τη λήξη της αναμέτρησης οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα αποθεώθηκαν από τους περίπου 10.000 φίλους τους που βρέθηκαν στο ΣΕΦ και ασφαλώς ζήτησαν πρόκριση στο Final 4 του Λονδίνου