Πρώτη νίκη για την Βασίλισσα

Με μια γκολάρα του Μπεν και το 3ο γκολ του Μρντάκοβιτς σε 2 συμμετοχές με τη φανέλα της Βασίλισσας από ασίστ του πρώτου, η Βέροια επικράτησε με 2-0 του ΟΦΗ, ο οποίος είχε δοκάρι στο πρώτο ημίχρονο με τον Μιλιάζες και άντεξε έως το 67' χάρη στις επεμβάσεις του Δασκαλάκη.
Στους 4 βαθμούς έφτασαν οι Ημαθιώτες, χωρίς γκολ και χωρίς νίκη για δεύτερο σερί ματς έμειναν οι Κρητικοί...Η Βέροια παρατάχθηκε με τερματοφύλακα τον Αναστασόπουλο, δεξί μπακ ο Γεωργιάδης, αριστερά ο Αμαραντίδης και κεντρικοί αμυντικοί οι Ορέστες - Μπάρμπας. Αμυντικά χαφ οι Όστοιτς - Τραπ, ελεύθερος ο Μπαργκάν. Δεξιά στα χαφ ο Καλτσάς, αριστερά ο Μπεν και στην κορυφή της επίθεσης ο Μρντάκοβιτς. Ο ΟΦΗ ξεκίνησε με τον Δασκαλάκη κάτω από τα δοκάρια, δεξιά στην άμυνα τον Μπούρμπο, αριστερά τον Μιλιάζες και στόπερ τους Ζβασίγια - Τριποτσέρη. Στη μεσαία γραμμή ο Μακρής με τον Κάλαϊτζιτς ήταν το δίδυμο των αμυντικών μέσων και μπροστά τους σε ελεύθερο ρόλο ο Ζε Εντουάρντο. Από κει και πέρα δεξιά στα χαφ ο Κουτσιανικούλης, αριστερά ο Όγιος και στην κορυφή της επίθεσης ο Περογαμβράκης. Ο ΟΦΗ απείλησε πρώτος με τον Κουτσιανικούλη στο 5ο λεπτό, αλλά η Βέροια ήταν αυτή που είχε την μεγάλη ευκαιρία ένα λεπτό αργότερα να ανοίξει το σκορ, όταν ο Μπαργκάν "χόρεψε" τον Ζβασίγια μέσα στην περιοχή και ο αμυντικός από την Ζιμπάμπουε αναγκάστηκε να τον ανατρέψει. Ο Μρντάκοβιτς εκτέλεσε το πέναλτι, αλλά ο Δασκαλάκης τον ψάρεψε και απέκρουσε κρατώντας το μηδέν για την εστία του ΟΦΗ.Οι Κρητικοί "απάντησαν" στο 9ο λεπτό με σουτ του Μιλιάζες που βρήκε το αριστερό δοκάρι του Αναστασόπουλου, ενώ στο 12' ο Δερμιτζάκης προχώρησε σε αναγκαστική αλλαγή, αφού ο Κουτσιανικούλης τραυματίστηκε και στη θέση του πέρασε ο Νιμανί. Στο 14' από σέντρα του τελευταίου ο Ογιος βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά σούταρε άουτ.Η ατυχία χτύπησε εκ νέου τον ΟΦΗ προς το τέλος του ημιχρόνου, αφού τραυματίστηκε και ο Τριποτσέρης, που άφησε τη θέση του στον Ζορό με την έναρξη της επανάληψης, ενώ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου η Βέροια απείλησε με κεφαλιά του Τράπ σε κενή εστία πάνω από τα δοκάρια του Δασκαλάκη.Στο 56', ο Κρητικός γκολκίπερ είπε εκ νέου "όχι" στον Μρντάκοβιτς, ο οποίος βγήκε σε θέση τετ α τετ, αλλά το πλασέ του αποκρούστηκε κι έτσι παρέμεινε το 0-0. Ο Δασκαλάκης τελικά νικήθηκε στο 67' από ένα εκπληκτικό σουτ του Μπεν Ναμπουχάνε, που από το ύψος της μεγάλης περιοχής και δεξιά έστειλε την μπάλα στο "Γ" της εστίας του ΟΦΗ, κάνοντας το 1-0 για την Βασίλισσα του Βορρά.Ο Δερμιτζάκης έριξε και τον Γκαλέτι στο παιχνίδι στο 70ό λεπτό αντί του Ζορό, με τον Μακρή να οπισθοχωρεί και να παίζει σε θέση στόπερ, μήπως καταφέρει και σώσει τον βαθμό της ισοπαλίας. Ωστόσο, η Βέροια πέτυχε και δεύτερο γκολ στο 82ο λεπτό κλειδώνοντας τη νίκη. Συγκεκριμένα ο Μπεν έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Μρντάκοβιτς πήρε τη... ρεβάνς, νικώντας από την μικρή περιοχή με κεφαλικά τον Δερμιτζάκη και κάνοντας το 2-0. Έντονη ανησυχία υπήρξε για τον Ορέστες του οποίου γύρισε η γλώσσα σε μια σύγκρουσή του με τον Γκαλέτι, αλλά τελικά ο παίκτης της Βέροιας μετά τις πρώτες βοήθειες που του παρασχέθηκαν σηκώθηκε και ολοκλήρωσε τον αγώνα, που βρήκε νικήτρια την Βασίλισσα του Βορρά... Βέροια: Αναστασόπουλος, Γεωργιάδης, Αμαραντίδης, Ορέστες, Μπάρμπας, Τραπ, Καλτσάς (90+3’ Παυλίδης), Μπεν, Μπαργκάν (64’ Σεγούντο), Μρντάκοβιτς, Όστοϊτς.ΟΦΗ: Δασκαλάκης, Μπούρμπος, Μιλιάζες, Ζβασίγια, Τριποτσέρης (46’ Ζόρο/70’ Γκαλέτι), Κάλαϊτζιτς, Μακρής, Κουτσιανικούλης (12’ Νιμανί), Ζε Εντουάρντο, Όγιος, Περογαμβράκης.