Πρώτη νίκη για Μάλαγα, 85-78 την Ζαλγκίρις

Σε ένα παιχνίδι με πολλές εναλλαγές στο σκορ, η Ουνικάχα Μάλαγα πήρε τη νίκη απέναντι στην Ζαλγκίρις στην παράταση με 85-78 (67-67κ.α.) και σημείωσε την πρώτη της νίκη στη φετινή Euroleague.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πιο δυνατά την αναμέτρηση και κατάφεραν να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα τριών πόντων (22-19) για να ολοκληρωθεί, πάντως το ημίχρονο με προβάδισμα της Ζαλγκίρις (39-30).

Η ομάδα του Τσους Ματέο έκανε την... αντεπίθεση της και μετέτρεψε το

30-39 σε 40-39 με σερί 10-0. Από εκείνο το σημείο και έπειτα το παιχνίδι ήταν ντέρμπι (49-52) για να πάνε τελικά οι δύο ομάδες στην παράταση μετά το 67-67 της κανονικής διάρκειας.

Στην παράταση, οι γηπεδούχοι επέβαλαν το παιχνίδι τους, είχαν σε εξαιρετική κατάσταση τους Φρίλαντ, Βάλτερς και πήραν μία πολύτιμη νίκη μετά την ήττα από τον Παναθηναϊκό στην πρεμιέρα της διοργάνωσης.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 30-39, 49-52, 67-67κ.α., 85-78.