Ματσάρα και ισοπαλία στην Τρίπολη

Σ' ένα παιχνίδι με πολλές φάσεις, Αστέρας Τρίπολης και Ατρόμητος αναδείχθηκαν ισόπαλοι 2-2 σε μια... χορταστική ισοπαλία.Με 4-1-4-1 παρέταξε τον Αστέρα στο ντεμπούτο του στον πάγκο ο Στάικος Βεργέτης. Ο Ερνάντες στο τέρμα, Ναβάρο δεξί μπακ, αριστερά ο Πιπίνης, στόπερ οι Κουρμπέλης-Γκόιαν, μπροστά από τα στόπερ ο Ζησόπουλος σε ρόλο σκούπας, αμυντικά χαφ οι Εντό-Ουσέρο, Καράσκο δεξιά, Ντε Μπλάσις αριστερά και ο Μπαράλες σε θέση φορ.Με 4-2-3-1 παρατάχθηκε ο Ατρόμητος από τον Γιώργο
Παράσχο. Ο Σηφάκης επέστρεψε κάτω από τα γκολπόστ, ο Νάστος δεξι μπακ, με αριστερό μπακ τον Γιαννούλη και στόπερ τους Ταυλαρίδη, Λαζαρίδη. Οι Ιγκλέσιας και Πίτου Γκαρσία είναι το αργεντίνικο δίδυμο στις θέσεις των αμυντικών χαφ, με τον συμπατριώτη τους, Ούμπιντες, μπροστά τους, τον Δημούτσο δεξιά, τον Καραγκούνη αριστερά και τον Ναπολεόνι στην κορυφή της επίθεσης.Ο Ατρόμητος στο 11ο λεπτό προηγήθηκε στο σκορ, όταν ο Ναπολεόνι βρήκε τον Ούμπιντες στην περιοχή και αυτός με διπλή προσπάθεια "νίκησε" τον Ερνάντες κάνοντας το 0-1 για την ομάδα του Περιστερίου μέσα στην Τρίπολη.Στο 16' μεγάλη ευκαιρία για τον Αστέρα για να ισοφαρίσει, όταν ο Καράσκο έκανε τη σέντρα από δεξιά και ο Μπαράλες πήρε την κεφαλιά από τη μικρή περιοχή με τον Σηφάκη να αποκρούει εντυπωσιακά ακριβώς πάνω στη γραμμή της εστίας!Στο 28' δυνατό σουτ του Ντε Μπλάσις έξω από την περιοχή, ο Σηφάκης έπεσε στη γωνία του και απέκρουσε, διατηρώντας το 0-1 για την ομάδα του.Η ισοφάριση τελικά για τους Αρκάδες ήρθε στο 40', όταν ο Ουσέρο εκτέλεσε το κόρνερ και ο Ντε Μπλάσις με κεφαλιά από την καρδιά της περιοχής ισοφάρισε για τον Αστέρα.Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Ουσέρο εκτέλεσε το κόρνερ, ο Εντό πήρε την κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι, αλλά ο Πίτου Γκαρσία απομάκρυνε πάνω στη γραμμή της εστίας του Ατρομήτου με το 1-1 να μένει για το ημίχρονο...Με την έναρξη του β' μέρους, σουτ του Μπαράλες έξω από την περιοχή, ο Σηφάκης έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ.Καλή ευκαιρία για τον Ατρόμητο μετά από αρκετή ώρα και συγκεκριμένα στο 59', ο Καραγκούνης πλάσαρε έξω απ' την περιοχή, η μπάλα πέρασε άουτ δίπλα απ' το αριστερό δοκάρι του Ερνάντες.Στο 80'  ο Γκρατσίνι βρέθηκε στην περιοχή, αλλά στην προσπάθειά του να σουτάρει γλίστρησε και έκανε πάσα στον Ντε Μπλάσις, το σουτ του οποίου κατέληξε στα χέρια του Σηφάκη. Ο γκολκίπερ του Ατρομήτου απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ δύο λεπτά αργότερα σκαστή κεφαλιά του Μπαράλες.Οι Αρκάδες πίεζαν για το δεύτερο γκολ και αυτό ήρθε με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Εντό στο 86', που νίκησε τον Σηφάκη και έγραψε το 2-1.Κι ενώ όλα έδειχναν ότι ο Αστέρας θα έπαιρνε τη νίκη, στο 90', από πάσα του Παπαδόπουλο στον Μπρίτο, ο Βραζιλιάνος με διπλή προσπάθεια νίκησε τον Ερνάντες γράφοντας το τελικό 2-2.Αστέρας Τρίπολης: Ερνάντες, Ναβάρο, Πιπίνης, Ζησόπουλος, Γκοϊάν, Ουσέρο, Κουρμπέλης, Ντε Μπλάσις, Έντο, Καράσκο (63’ Γκρατσίνι), Μπαράλες (90’ Κοντοές).Ατρόμητος: Σηφάκης, Γιαννούλης, Νάστος, Ταυλαρίδης, Λαζαρίδης, Ιγκλέσιας, Δημούτσος, Πίτου Γκαρσία (64’ Μπρίτο), Ναπολεόνι (85’ Παπαδόπουλος), Καραγκούνης (72’ Γεωργίου), Ούμπιδες.