Πρώτη η Ζαλγκίρις, στο Top 16 η Κάχα

Στην πρώτη θέση του ομίλου του Ολυμπιακού (3ου) τερμάτισε η Ζαλγκίρις Κάουνας, που επικράτησε με 71-53 της Αναντολού Εφές στο Κάουνας, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Euroleague και θα συναντήσει τον Παναθηναϊκό στο Top 16, στον πέμπτο όμιλο. Την πρόκριση της στο Top 16 εξασφάλισε η Κάχα Λαμποράλ, που διέλυσε με 97-70 την Τσεντέβιτα στην Βιτόρια
και θα ακολουθήσει τον Ολυμπιακό στον έκτο όμιλο.Ζαλγκίρις - Αναντολού Εφές 71-53Η Ζαλγκίρις επικράτησε εύκολα της αδιάφορης Αναντολού Εφές με 71-53 στο Κάουνας, πήρε την πρωτιά στον 3ο όμιλο και έτσι στο Τop 16 θα βρεθεί αντιμέτωπη με τον Παναθηναϊκό.Από την αρχή του αγώνα η Ζαλγκίρις επέβαλε τον ρυθμό της και έκλεισε την πρώτη περίοδο με προβάδισμα πέντε πόντων (20-15). Οι γηπεδούχοι αύξησαν την διαφορά τους στους 10 (34-24) στο 17', αλλά η Εφές κατάφερε να μειώσει στην συνέχεια και να πάει στα αποδυτήρια με -5 (35-30).Οι λιθουανοί ήταν καταιγιστικοί στην τρίτη περίοδο, όπου με επιμέρους σκορ 23-7 έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +21 (58-37), δίνοντας παράλληλα διαδικαστικό χαρακτήρα στο τελευταίο δεκάλεπτο.Η Ζαλγκίρις επικράτησε με το τελικό 71-53 της Αναντολού Εφές και θα συναντήσει τον Παναθηναϊκό στο Top 16, στον πέμπτο όμιλο.Τα δεκάλεπτα: 20-15, 15-15, 23-7, 13-16.Κάχα Λαμποράλ - Τσεντέβιτα 97-70Η Κάχα Λαμποράλ διέλυσε με 97-70 την Τσεντέβιτα στην Βιτόρια και εξασφάλισε την πρόκριση της στο Top 16, όπου θα ακολουθήσει τον Ολυμπιακό στον έκτο όμιλο.Η Τσεντεβίτα ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και κατάφερε να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με +2 (15-17). Η Κάχα Λαμποράλ έτρεξε ένα σερί 7-0 στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου και πήρε προβάδισμα με εννέα (32-23) στο 15'.Στην συνέχεια, ανέλαβε δράση ο Κοζέρ για τους ισπανούς, οι οποίοι αύξησαν την διαφορά τους στο +19 (49-30), στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Η Κάχα συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στο τρίτο δεκάλεπτο, επέβαλε πλήρως τον ρυθμό της, πηγαίνοντας στην τέταρτη περίοδο με +20 (69-49).Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η ισπανική ομάδα συνέχισε το... πάρτι, φτάνοντας στην εντυπωσιακή νίκη με 97-70.Τα δεκάλεπτα: 15-17, 34-13, 20-19, 28-21.