Κουστουμαρισμένος στο Top-16

O Ολυμπιακός... έραψε και δεύτερο κοστούμι στην Αρμάνι φέτος. Χωρίς να πιάσει υψηλά στάνταρ απόδοσης, τη νίκησε 82-81 στο ΣΕΦ και με την 14η διαδοχική επιτυχία του σε Ελλάδα και Ευρώπη, προκρίθηκε -ως 2ος από τον όμιλο του- στο Top 16 της Ευρωλίγκας, όπου θα αντιμετωπίσει: Μακάμπι, Μπαρτσελόνα, Κίμκι, Σιένα, Μπεσίκτας, Φενέρ και Κάχα.Ο
Ολυμπιακός μπήκε στο παρκέ του ΣΕΦ χωρίς την συνηθισμένη στα τελευταία παιχνίδια ενέργεια και έδωσε το δικαίωμα στην Αρμάνι να μοιάζει περισσότερο ανταγωνιστική απ' όσο φάνταζε πριν το παιχνίδι. Οι ιταλοί προηγήθηκαν 5-6, με τους Σπανούλη και... Μπορούση να έχουν πετύχει τους 10 από τους 11 πόντους. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με σερί 7-0 προηγήθηκαν 10-6 στο 5'. Ακολούθησε μπλακ άουτ σε άμυνα και επίθεση και με τους Λάνγκφορντ - Μπουρούση να έχουν σημειώσει από 8 πόντους, η Αρμάνι έφτασε στο +5 (12-17), λίγο πριν κλείσει η πρώτη περίοδος (16-19).Οι παίκτες του Σέρτζιο Σκαριόλο μπήκαν με φόρα στο δεύτερο δεκάλεπτο και εκμεταλλευόμενοι την χαλαρή άμυνα του Ολυμπιακού, χρειάστηκαν μόλις 2 λεπτά για να φτάσουν τη διαφορά στο +7 (20-27 στο 12')! Κάπου εκεί... εμφανίστηκε ο Έισι Λο. Ενα πεντάλεπτο δημιουργίας, προσφοράς (ασίστ) και εκτέλεσης του αμερικανού, ήταν αρκετό για να ροκανίσει ο Ολυμπιακος τη διαφορά και να ισοφαρίσει 27-27 στο 14'. Οι ιταλοί με δύο σερί τρίποντα (και 4/4 στην 2η περίοδο) προηγήθηκαν 27-33 στο 15', αλλά η συνέχεια ανήκε στους γηπεδούχους. Αρχικά με τον Χάινς και στη συνέχεια με έναν καταπληκτικό Σπανούλη, ο οποίος πέτυχε τους 9 από τους τελευταίους 11 πόντους της ομάδας του, έκαναν ένα επί μέρους σκορ 18-4 και έκλεισαν το ημίχρονο στο +7 (45-38).Όσο εύκολα έπαιρνε τη διαφορά ο Ολυμπιακός, τόσο εύκολα την έχανε. Είναι χαρακτηριστικό ότι προηγήθηκε 47-38 στο 21', το οποίο έγινε 49-45 στο 24', ενώ το 60-52 του 14' έγινε 62-62 (!) στο τέλος της 3ης περιόδου, με τον Τζεντίλε να κάνει ένα μεστό παιχνίδι και να πετυχαίνει 8 πόντους στο διάστημα αυτό και να φτάνει τους 13. Οι γηπεδούχοι ουδέποτε βρήκαν ρυθμό και βασίζονταν σε ατομικές προσπάθειες, αλλά και στη διάθεση του Λο σε άμυνα και επίθεση.Στην τελευταία περίοδο και με τον Χάινς να παίρνει πολλές επιθετικές προσπάθειες και να φτάνει στους 14 πόντους, οι πρωταθλητές Ευρώπης προηγήθηκαν 72-66 στο 35', αλλά στο επόμενο δίλεπτο η Αρμάνι τον μπλόκαρε και πέρασε μπροστά (72-73, 74-75), με τον Λάγκφορντ να φτάνει τους 20 πόντους!Το παιχνίδι πήγαινε πόντο - πόντο στα τελευταία λεπτά, αλλά με ένα τρίποντο του Παπανικολάου 25 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 81-79. Η νίκη παίχτηκε στη ρώσικη ρουλέτα, αλλά το προβάδισμα έμεινε στα ίδια χέρια, με τον Λάγκφορντ να αστοχεί σε τρίποντο στην εκπνοή.ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Χάινς 16, Λο 14, Σπανούλης 18, Πάουελ 10, Παπανικολάου 12, Περπέρογλου 6, Σλούκας 1, Πρίντεζης 2, Μάντζαρης