Πρώτη εντός έδρας ήττα για Ρεάλ, 0-1 από την Σπόρτινγκ Χιχόν

21:11 2/4/2011 - Πηγή: Sport.gr
Στην πρώτη εντός έδρας ήττα της υποχρέωσε την Ρεάλ Μαδρίτης η Σπόρτινγκ Χιχόν, που επικράτησε με 1-0 στο Σαντιάγκο Μπερναμπέου και έκανε ένα πολύτιμο δώρο στην Μπαρτσελόνα. Οι μερένχες του Ζοσέ Μουρίνιο πλήρωσαν τις πολλές απουσίες και πλέον βλέπουν ορατό το ενδεχόμενο να μείνουν στο -8 από τους καταλανούς, αν εκείνοι νικήσουν στο Ελ Μαδριγάλ. Οι μαδριλένοι εμφανίστηκαν καλύτεροι στο πρώτο μέρος και δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες για γκολ. Στο 2ο λεπτό ο Καρβάλιο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά
το γκολ ακυρώθηκε για επιθετικό φάουλ.Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν υποχρεώνοντας τον Χουάν Πάμπλο σε πολλές επεμβάσεις, όπως στο 8` στο σουτ του Ντι Μαρία και στο 44` με τον Κεντίρα.Η Ρεάλ διατήρησε τον έλεγχο του αγώνα και μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου, αλλά η απουσία αρκετών βασικών άρχισε να γίνεται εμφανής. Ο Μουρίνιο μάλιστα θέλησε να ενισχύσει το σχήμα του ρίχνοντας στον αγωνιστικό χώρο τον Γκονζάλο Ιγκουαΐν για πρώτη φορά μετά τον πολύμηνο τραυματισμό του.Η Χιχόν όμως ήταν αυτή που βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 78ο λεπτό με τον Ντε λας Κουέβας. Οι μερένχες έψαξαν το γκολ της ισοφάρισης άμεσα, με τον Χουάν Πάμπλο να διώχνει πάνω στην γραμμή την προσπάθεια του Κεντίρα στο 81`.Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το σφύριγμα της λήξης, με την Χιχόν να πανηγυρίζει το πολύτιμο τρίποντο και την Ρεάλ να βλέπει τον τίτλο να απομακρύνεται.Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 30ης αγωνιστικής: