Πρώτη εκτός έδρας νίκη για την Κολονία, που επικράτησε με 1-0 της Στουτγκάρδης

Με τον συνήθη ύποπτο, Λούκας Ποντόλσκι, να πετυχαίνει το μοναδικό γκολ, η Κολονία επικράτησε με 1-0 της Στουτγκάρδης και πανηγύρισε την πρώτη εκτός έδρας νίκη της στην φετινή Bundesliga, ενώ παράλληλα ξεκόλλησε από τον πάτο της βαθμολογίας. Αρκετές φάσεις περιελάμβανε το πρώτο μέρος, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν πολύ για το γκολ, αλλά
καμία δεν είχε την επιθυμητή κατάληξη.Ανάλογο το σκηνικό και στην επανάληψη με τους δύο τερματοφύλακες να έχουν δύσκολο έργο. Οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να είχαν ανοίξει το σκορ στο 79`, αλλά ο Πογκρέμπνιακ σημάδεψε το δοκάρι.Στο 82ο λεπτό ο Νιντερμέϊερ ανέτρεψε τον Νοβάκοβιτς και ο διαιτητής καταλόγισε το πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Ποντόλσκι, χαρίζοντας στην ομάδα του τρεις βαθμούς-χρυσάφι στην προσπάθεια που κάνει για να παραμείνει στα σαλόνια του γερμανικού πρωταθλήματος.Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 13ης αγωνιστικής: