ΠΡΟΣΩΠΑ: Παρίσι 1924 - Πάαβο Νούρμι

Γιος ξυλοκόπου ο Πάαβο Νούρμι, που κέρδισε τα πέντε χρυσά μετάλλια στο Παρίσι, όλα σε δρόμους αντοχής, ποτέ μέχρι τότε δεν είχε μείνει σε πόλη. Ζούσε πάντα στα βουνά και βοηθούσε τον πατέρα του. Το ταλέντο του ανακαλύφθηκε το 1919, ένα χρόνο πριν συμμετάσχει στην Ολυμπιάδα της Αμβέρσας, όπου κέρδισε δύο χρυσά μετάλλια και ένα ασημένιο.Ο Πάαβο έχει αθλητής μόλις πήγε στο στρατό. Μέχρι τότε καμία απολύτως επαφή δεν είχε με τον αθλητισμό. Πήρε μέρος λοιπόν σε στρατιωτικούς αγώνες 20.000μ. βάδην με πλήρη φόρτο, τουφέκι, σακίδιο, κράνος, φυσιγγιοθήκες και βάσει του κανονισμού, αν κάποιος ήθελε και άντεχε
μπορούσε και να τρέχει. Αυτό έκανε σε όλη τη διαδρομή ο φιλανδός πρωταθλητής και η καριέρα του άρχισε από εκεί.Μάλιστα στο Παρίσι κέρδισε τις κούρσες των 1.500μ. και 5.000μ. μέσα σε 30 λεπτά της ώρας, ενώ μέχρι το τέλος των αγώνων είχε πάρει άλλα τρία χρυσά μετάλλια στα 3.000μ. ομαδικό, 8.000μ. ανώμαλου δρόμου και 8.000μ. ανώμαλου δρόμου ομαδικό. Ηθελε να πάρει μέρος και στην κούρσα των 10.000μ., αλλά ο αρχηγός της αποστολής της Φιλανδίας του το απαγόρευσε γιατί πίστευε ότι ήταν ήδη εξαντλημένος. Φήμες ωστόσο αναφέρουν ότι ο Νούρμι είχε διαφωνήσει έντονα με την απόφαση αυτή και την ώρα του αγώνα των 10.000μ. ο ίδιος έτρεξε την απόσταση έξω από το στάδιο σε χρόνο καλύτερο από αυτόν του νικητή, του συμπατριώτη του Βίλε Ρίτολα.Ο Πάαβο Νούρμι, που του άγαλμά του βρίσκεται έξω από το Ολυμπιακό Στάδιο του Ελσίνκι, ήταν ο άνθρωπος που στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 1952 στην πατρίδα του έφερε την Ολυμπιακή φλόγα στο βωμό στην τελετή έναρξης.