ΠΡΟΣΩΠΑ: Παρίσι 1900 - Μισέλ Τεατό

Ο Μισέλ Τεατό που από μικρό παιδί έτρεχε στους δρόμους της πόλης μοιράζοντας στα σπίτια ψωμί. Ηξερε απ' έξω κι ανακατωτά όλα τα κατατόπια της διαδρομής, η οποία ήταν μάλιστα πολύ πιο εύκολή από αυτή των Αθηνών. Η νίκη του προκάλεσε θύελλα ενθουσιασμού στους γάλλους φιλάθλους και δημιούργησε έκρηξη σοβινισμού.Χρειάστηκε όμως να περάσουν περίπου 60 χρόνια για να αποκαλυφθεί τελικά από τον ιστορικό του γαλλικού στίβου, Αλέν Μπουιγέ, ότι ο
Μισέλ Τεατό δεν ήταν γάλλος αλλά υπήκοος του Λουξεμβούργου, χώρα στην οποία χρεώνεται επίσημα πλέον το χρυσό μετάλλιο της διοργάνωσης.Η επίδοσή του 2 ώρες 59.45, ήταν μάλιστα ένα λεπτό χειρότερη από του Λούη στη δύσκολη κλασική διαδρομή Μαραθώνας - Αθήνα. Ο θρίαμβος του Τεατό, λένε οι πληροφορίες της εποχής, τον έκανε εκατομμυριούχο, αφού στα υπόλοιπα χρόνια ο φούρνος του δεν προλάβαινε να τροφοδοτεί πελάτες. Βλέπετε, όλοι ήθελαν να γνωρίσουν από κοντά τον χρυσό Ολυμπιονίκη. Ωστόσο, δεν έλειψαν και τα ευτράπελα από το επίπονο αγώνισμα του μαραθωνίου.Ο αμερικανός Αρθουρ Νιούτον, που τερμάτισε τελικά 5ος, μόλις πέρασε τη γραμμή του τερματισμού, άρχισε να πανηγυρίζει έξαλλα προς μεγάλη απορία των γάλλων φιλάθλων. Τι είχε συμβεί; Ο Νιούτον, προφανώς από την κούραση του αγώνα, δεν είχε καταλάβει ότι ήταν 5ος, πίστευε ότι είχε κερδίσει το χρυσό μετάλλιο και λίγο αργότερα δεν μπορούσε να πιστέψει τη γκάφα του.