Πολύ καλός ο Παναθηναϊκός, 79-68 την Ρεάλ Μαδρίτης

Μετά από μία πολύ καλή εμφάνιση σε άμυνα και επίθεση, ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 79-68 της Ρεάλ Μαδρίτης στο ΟΑΚΑ, στο πλαίσιο της έκτης αγωνιστικής της Euroleague και έμεινε ζωντανός στην διεκδίκηση της πρόκρισης στο Top
16. Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη έπαιξε κατά διαστήματα πολύ καλό μπάσκετ και με όπλο την εξαιρετική αμυντική της λειτουργία, έκαμψε την αντίσταση του συγκροτήματος του Πάμπλο Λάσο και πήρε μία πολύ σημαντική νίκη, για την συνέχεια της διοργάνωσης. Μουδιασμένο ήταν το ξεκίνημα του Παναθηναϊκού στην αναμέτρηση, γεγονός που εκμεταλλεύτηκε η Ρεάλ. Με τους Μπέγκιτς, Γιούλ και Μίροτιτς, οι φιλοξενούμενοι πήραν ένα προβάδισμα πέντε πόντων στο 3' (7-2). Οι πράσινοι αντέδρασαν στην συνέχεια και με τους Ούκιτς και Ματσιούλις, απάντησαν με ένα 5-0 και ισοφάρισαν σε 7-7, στο 5'.Ωστόσο, ο Παναθηναϊκός παρουσίασε αρκετά προβλήματα στην άμυνα, ενώ ήταν και πολύ άστοχος στα μακρινά σουτ, με αποτέλεσμα η Ρεάλ, με δύο συνεχόμενα τρίποντα των Σουάρεθ και Μίροτιτς, να κάνει επιμέρους σκορ 9-2 και να ξεφύγει με επτά (16-9, 8'). Με βολές των Ματσιούλις και Λάσμε, η ομάδα του Πεδουλάκη έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο -4 (12-16).Το σκηνικό του αγώνα άλλαξε στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την ελληνική ομάδα να παρουσιάζεται πολύ βελτιωμένη στην άμυνα, να βγάζει ενέργεια στην επίθεση και να επιβάλλει ολοκληρωτικά τον ρυθμό της στον αγωνιστικό χώρο.Με τους Λάσμε, Ούκιτς και Μπράμος, ο Παναθηναϊκός έτρεξε ένα γρήγορο 6-0 και πήρε προβάδισμα με δύο (18-16), στο 12'. Η ισπανική ομάδα, με τους Πότσιους και Κάρολ, απάντησε με ένα δικό της 5-0 και πήρε εκ νέου το προβάδισμα με τρεις (21-18, 13'), αλλά οι Κίτσεν και Πάνκο έτρεξαν ένα 7-0 για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος πήρε ξανά κεφάλι με τέσσερις (25-21, 15').Στην συνέχεια, οι πράσινοι εγκλώβισαν τους φιλοξενούμενους με την πολύ καλή τους άμυνα, έτρεξαν στην επίθεση και με τους Πάνκο και Λάσμε, διατηρούσαν το προβάδισμα στο σκορ (31-24, 17').Ο Γιούλ μπορεί να μείωσε σε 26-31 για τους ισπανούς, αλλά ο Παναθηναϊκός συνέχισε να κυριαρχεί σε άμυνα και επίθεση. Με όπλο την εξαιρετική αμυντική λειτουργία, οι πράσινοι πήραν πόντους από τους Λάσμε και Ματσιούλις και με σερί 7-0 ξέφυγαν με 12 (38-26, 18'). Η Ρεάλ βρήκε λύσεις από τα 6,75μ. και με τρία συνεχόμενα τρίποντα από τους Σουάρεθ (2) και Φερνάντεθ, έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο στο -7 (42-35).Η καλή εμφάνιση του Τριφυλλιού σε άμυνα και επίθεση συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο. Με τους Μπράμο, Ματσιούλις και Σχορτσανίτη, οι πράσινοι έκαναν ένα γρήγορο 9-2 και ανέβασαν εκ νέου την διαφορά τους στο +14 (51-37, 23'), ξεκινώντας ιδανικά το τρίτο δεκάλεπτο.Παρά τις προσπάθειες των Σουάρεθ, Κάρολ και Σλότερ για τους ισπανούς, ο Παναθηναϊκός συνέχισε να ελέγχει τον ρυθμό της αναμέτρησης και με έμμεσο τρίποντο του Διαμαντίδη, αύξησε την διαφορά του στο +15 (61-46, 28'). Η ελληνική ομάδα κράτησε την διαφορά της σε διψήφιο αριθμό και πήγε στο τέταρτο δεκάλεπτο με +13 (65-52, 30').Με ηγέτη τον Κίτσεν στην επίθεση, οι πράσινοι κρατούσαν την διαφορά σε διψήφιο αριθμό (69-55, 32'),